REKLAMA
  1. Home -
  2. Prawo -
  3. Osiągnięcie pełnoletności to nie wszystko. W niektórych sytuacjach alimenty na dorosłe dziecko trzeba płacić nawet do końca jego życia
Osiągnięcie pełnoletności to nie wszystko. W niektórych sytuacjach alimenty na dorosłe dziecko trzeba płacić nawet do końca jego życia

Powszechna świadomość o regulacjach dotykających nawet najważniejszych aspektów naszego życia nie jest zbyt wysoka. Jak jest w rzeczywistości i kiedy alimenty przysługują na dorosłe dziecko? Wciąż wiele osób - zobowiązanych do płacenia alimentów - żyje w błędnym przeświadczeniu, iż obowiązek ten skończy się wraz z momentem osiągnięcia pełnoletności przez dziecko. 

Maciej Wąsowski20.08.2021 13:00
Prawo

Kwestia alimentów na rzecz dorosłych dzieci od zawsze wzbudza wiele kontrowersji oraz emocji. Kiedy dokładnie rodzic przestaje być zobowiązany do płacenia alimentów? Co w sytuacji, gdy dziecko jest dorosłe, a ponadto pracuje - czy w dalszym ciągu istnieje obowiązek alimentacyjny?

Obowiązek alimentacyjny - czym jest?

Możliwość uchylenia się od świadczeń alimentacyjnych - dziecko pełnoletnie

Rodzic, który został zobowiązany przez sąd do płacenia alimentów po spełnieniu kilku przesłanek może z tego obowiązku zostać zwolniony. Musi jednak wykazać, że dalsze świadczenie jest połączone z nadmiernym uszczerbkiem. Powinien wykazać również, że pełnoletnie dziecko nie stara się dążyć do samodzielnego utrzymania. Ponadto, sąd może uznać, że postępowanie dziecka względem rodzica jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

REKLAMA

Obowiązek alimentacyjny, który nigdy nie wygaśnie?

Możliwe są sytuacje, w których obowiązek alimentacyjny nigdy nie wygaśnie. Jeśli dziecko - dorosłe dziecko - jest ciężko chore lub niepełnosprawne wówczas również przysługują na jego rzecz świadczenia alimentacyjne. Nie ustanie nawet, gdy takie dziecko zawrze związek małżeński. Należy jednak podkreślić, że wówczas pierwszym zobowiązanym do zapłaty za alimenty będzie małżonek.

Dołącz do dyskusji

zobacz więcej:

Najnowsze
Warte Uwagi