Niemcy mają problem. Kupili „elektryki”, a teraz tego żałują

Moto Zagranica Dołącz do dyskusji
Niemcy mają problem. Kupili „elektryki”, a teraz tego żałują

Niemieckie media i badania branżowe coraz częściej wskazują na rosnącą frustrację kierowców związaną z samochodami elektrycznymi. Ostatnie raporty, jak te przygotowane przez Automobilwoche we współpracy z Instytutem Civey, pokazują, że aż 77 proc. spytanych Niemców nie wierzy w zdolność zastąpienia samochodów spalinowych nowymi „elektrykami” w najbliższych latach. Ogólnie, auta elektryczne u naszych sąsiadów cieszą się aktualnie niezbyt dobrą opinią.

Co więcej, sprzedaż aut elektrycznych okresowo kuleje, a średnia emisja dwutlenku węgla wzrasta. To tylko pogłębia negatywne nastawienie do elektromobilności. Ten nieoczekiwany obrót spraw zwrócił uwagę na potrzebę długoterminowego planowania w polityce klimatycznej i energetycznej.

Rozczarowanie niemieckich kierowców „elektrykami” narasta

Wśród niemieckich kierowców panuje szerokie rozczarowanie samochodami elektrycznymi. Z danych opracowanych przez Automobilwoche i Civey wynika, że negatywna ocena „elektryków” jest zaskakująco jednolita wśród wszystkich grup wiekowych. Aż 74 proc. osób w wieku 40–49 lat i 72 proc. w wieku 50–64 lat określa ich wizerunek jako zły. Niewiele lepiej jest wśród młodszych – aż 64 proc. osób w wieku 18–29 lat ma złe zdanie o autach na prąd.

Na powszechną krytykę składa się kilka czynników. Zaliczamy do nich ograniczoną infrastrukturę ładowania, wyższe koszty zakupu oraz obawy związane z zasięgiem i czasem ładowania. Nie mniej istotna jest kwestia ograniczonej dostępności serwisów specjalizujących się w naprawach samochodów elektrycznych.

Na negatywne postrzeganie „elektryków” wpływa również niestabilność rynku energii. Z badania przeprowadzonego przez YouGov na zlecenie firmy Monta wynika, że ponad połowa niemieckich kierowców, którzy kupili „elektryka”, żałuje tej decyzji. Głównie z powodu wysokich cen energii.

Rynek elektromobilności będzie musiał stawić czoła wyzwaniom. Auta elektryczne mają pod górę

Producenci samochodów elektrycznych i decydenci stają więc przed wyzwaniem nie tylko poprawy technologii, ale również rozbudowy infrastruktury ładowania i polepszenia percepcji społecznej. Zwiększenie świadomości na temat korzyści płynących z ekologicznych rozwiązań transportowych jest kluczowe dla przyszłości branży. Bez wątpienia, przyszłość samochodów elektrycznych w Niemczech będzie zależała od sposobu, w jaki branża motoryzacyjna i rząd zareagują na powstałe wyzwania.

Decyzja o zakończeniu programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych wywołała szok na niemieckim rynku. W wyniku wstrząsu sprzedaż aut na prąd spadła, a to nieuchronnie prowadzi do wzrostu średniej emisji CO2.

Producenci i klienci zostali zmuszeni do przemyślenia swoich strategii zakupowych i inwestycyjnych. W odpowiedzi na te zmiany niektóre firmy motoryzacyjne rozpoczęły własne inicjatywy promocyjne, aby zachęcić klientów do wybierania pojazdów elektrycznych zamiast spalinowych.