Co jakiś czas powraca temat obowiązkowych badań lekarskich dla myśliwych. Jedną z sił politycznych popierających to rozwiązanie jest Polska 2050. W rękach tej partii znajduje się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ten sam resort postanowił przeprowadzić badanie, aby utwierdzić swoich koalicjantów, że ich postulaty mają sens.
Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych
Jeśli myślicie, że pomysł wprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich dla myśliwych jest czymś zupełnie nowym, wprowadzonym pod presją kolejnej „pomyłki człowieka z dzikiem”, to się mylicie. Po raz pierwszy okresowe badania lekarskie dla myśliwych zostały wprowadzone w 1999 roku. Jak dobrze widzimy, nie przetrwały jednak próby czasu. Powróciły w 2018 roku i znów wyleciały w 2023.
Na obecną chwilę, myśliwi mają obowiązek przebadania się tylko raz. Raz w życiu – tuż na samym początku swojej kariery łowieckiej, w ramach uzyskania pozwolenia na broń. I jest to co najmniej absurdalne, zważywszy na to, że są jedyni w swoim rodzaju. Jako jedyni posługują się na co dzień bronią palną w miejscach publicznych i nie muszą przechodzić jakichkolwiek badań wraz z upływem lat. Domyślnie, przeciętny obywatel posiadający pozwolenie na broń musi przechodzić badania co 5 lat.
Skąd więc ten opór? To proste – istnieje szansa, że powrót obowiązkowych badań może doprowadzić do utraty zezwoleń przez wielu myśliwych. Myśliwi sami zdają sobie sprawę z tego, że przez dziesiątki lat zdrowie ulegać zmianom. Czy obawiają się jeszcze czegoś? Myślę, że tak – coraz częściej kreuje się w mediach wizerunek myśliwego jako tego, który jest jednoznacznie zły. Zapomina się jednak o wykonywanej przez niego pracy – i nie, nie ironizuję w obliczu tragedii, które niejednokrotnie się zdarzały. Niezależnie od tego, myśliwi są potrzebni. Obok regulowania populacji dzikich zwierząt nie można przejść obojętnie.
Polacy za wprowadzeniem obowiązkowych badań
Ministerstwo Klimatu Środowiska podzieliło się wynikami badań przeprowadzonych w grudniu przez IBRiS. Wynika z nich, że aż 88% ankietowanych uważa, że myśliwi powinni przechodzić badania psychologiczne, i aż 86% lekarskie. Obowiązek cieszy się nieco większą popularnością wśród kobiet. Mieszkańcy wsi nieco rzadziej od „mieszczuchów” popierają propozycję Polski 2050. Są to różnice 3-4 pp.
https://twitter.com/MKiS_GOV_PL/status/1877067757109522623/
Ustawa nakładająca na myśliwych obowiązek badań lekarskich i psychologicznych jest już w Sejmie. Przewiduje, że myśliwi do 70. roku życia mają badać się co 5 lat, a dopiero po jego przekroczeniu co 2 lata. Posłowie Polski 2050 uzasadniają swoje poparcie dla ustawy m. in. dojściem do co najmniej 13 wypadków śmiertelnych spowodowanych przez myśliwych na przestrzeni ostatnich 5 lat.
PSL, czyli koalicjat Polski 2050 w ramach Trzeciej Drogi zapowiedział, że nie poprze ustawy. Nie będzie także wrażeniem, że zdecydowanie na „nie” jest Polski Związek Łowiecki.