Będzie można jednorazowo wypłacić z bankomatu mniej niż do tej pory

Finanse Dołącz do dyskusji
Będzie można jednorazowo wypłacić z bankomatu mniej niż do tej pory

Przyzwyczailiśmy się, że z bankomatów można łatwo i szybko wypłacić całkiem spore kwoty. Jak się jednak okazuje, będzie można jednorazowo mniej wypłacić z bankomatu – przynajmniej w przypadku bankomatów sieci Euronet. Operator poinformował o zmianie limitu jednorazowej wypłaty.

Będzie można jednorazowo mniej wypłacić z bankomatu

Jak informuje bankier.pl, okazuje się, że będzie można mniej wypłacić z bankomatu Euronet. Wcześniej obowiązywał limit jednorazowej wypłaty w wysokości 1000 zł. Teraz jednak okazuje się, że nowy, maksymalny limit wynosi już tylko 800 zł. Różnica teoretycznie nie jest duża, ale dla kogoś, kto nie wie o zmianach, a chciał wypłacić wyższą kwotę, może być to niemiła niespodzianka. Biuro prasowe spółki informuje, że limit jednorazowej wypłaty gotówki w wysokości 800 zł obowiązuje teraz we wszystkich bankomatach i wpłato-bankomatach Euronet Polska dla każdej transakcji wykonywanej kartą, zbliżeniowo oraz za pomocą BLIK-a. Co jednak istotne, limit nie dotyczy klientów banków, które udostępniają wyższe limity wypłaty dla swoich klientów na podstawie umów bilateralnych danego banku z Euronet.

Tłumaczenia operatora mogą jednak nieco zaniepokoić klientów – bo możliwe jest, że w jego ślady pójdą również inni. Spółka twierdzi bowiem, że nowy, niższy limit jednorazowej wypłaty to efekt rosnących kosztów utrzymywania bankomatów. Mają one znacznie przewyższać przychody z transakcji bankomatowych. Euronet twierdzi, że stawki otrzymywane od banków i organizacji płatniczych po prostu nie pokrywają kosztów obsługi transakcji wypłaty. Nie pomaga również fakt, że koszty rosną także pod wpływem czynników makroekonomicznych.

Chcesz więcej wypłacić? Dla operatora to korzystne

Oczywiście klient, który będzie chciał wypłacić gotówkę z bankomatu Euronet, nadal będzie mógł to zrobić – tyle, że po prostu będzie musiał dokonać wypłaty kilkukrotnie, wypłacając mniejsze kwoty. Z punktu widzenia operatora taka sytuacja jest najkorzystniejsza, ponieważ od każdej wypłaty pobierana jest tzw. opłata bankomatowa, wynosząca ok. 1,20-1,30 zł. Tę opłatę płaci akurat bank, jednak wiele instytucji ustala dodatkową prowizję dla klientów za wypłatę z bankomatu sieci Euronet.

Bankomatów będzie coraz mniej

Niższy limit jednorazowej wypłaty z bankomatów Euronet oznacza, że na podobne rozwiązanie mogą zdecydować się też inni operatorzy – nie jest bowiem tajemnicą, że koszty utrzymania maszyn faktycznie rosną. Bankomatów zresztą ubywa; z danych NBP wynika, że na koniec I kwartału 2022 r. funkcjonowało 21 210 maszyn. Tymczasem pięć lat temu było ich aż o 2 tys. więcej.