Wolna Wigilia to nie wszystko. W 2025 r. czekają nas też zmiany obejmujące niedziele handlowe

Zakupy Dołącz do dyskusji
Wolna Wigilia to nie wszystko. W 2025 r. czekają nas też zmiany obejmujące niedziele handlowe

Wszystko wskazuje na to, że Polacy doczekają się wolnej Wigilii w 2025 r. Jaka jednak będzie cena tego rozwiązania? Senat przyjął poprawkę, a ustawa wraca do Sejmu. Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty w tym kształcie, można mówić o pewnym kompromisie. 

Będzie wolna Wigilia w 2025 r. I nowe regulacje dotyczące niedziel handlowych

Prawdopodobnie niewiele osób spodziewało się, że szansa na wolną Wigilię jest realna – zwłaszcza że dyskusje na temat dodatkowych dni wolnych od pracy pojawiają się w polskim parlamencie regularnie. Na ogół praca nad ewentualnym projektem szybko się kończy.

W tym przypadku jest jednak inaczej – i wszystko wskazuje na to, że pracownicy faktycznie będą mogli cieszyć się wolną Wigilią w 2025 r. (obecnie jest zbyt mało czasu, by wprowadzić przepisy, które objęłyby również tegoroczną Wigilię). Projekt nowelizacji ustawy, który trafił do Senatu po pracach w Sejmie, zakładał jednak nie tylko wprowadzenie wolnej Wigilii, ale też uregulowanie kwestii niedziel handlowych w grudniu. Zgodnie z nim wolną Wigilię poprzedzałyby aż trzy niedziele handlowe. Obecnie są to dwie niedziele.

To jednak, jak można było się zresztą spodziewać, nie spodobało się Lewicy; już w Senacie senator Magdalena Biejat złożyła poprawkę zakładającą, że pracownik handlu nie może pracować w grudniu więcej niż dwie niedziele. Swoją poprawkę złożył również PiS; ona jednak zakłada utrzymanie obecnego stanu, czyli dwóch niedziel handlowych w grudniu.

Warto przy tym zauważyć, że poprawka Lewicy nie zmienia faktu, że w grudniu nadal – zgodnie z pierwotnym projektem nowelizacji – będą mogły funkcjonować trzy niedziele handlowe. Pracodawca będzie musiał jedynie zadbać o to, by każdy z jego pracowników pracował nie więcej niż dwie niedziele w grudniu. Ostatecznie – prawdopodobnie ze względu na fakt, że to rozwiązanie dość kompromisowe ze strony Lewicy – poprawka została bez przeszkód przyjęta głosami 86 senatorów. Teraz projekt nowelizacji wraca do Sejmu, gdzie, jak można przypuszczać, zostanie przyjęty przez posłów.

Co zrobi prezydent? Poprawka może pomóc

Należy jednocześnie pamiętać, że teoretycznie nadal niewykluczone jest weto prezydenta. Jak pod koniec listopada Polskie Radio cytowało nieoficjalnie słowa swojego źródła z Kancelarii Prezydenta dotyczące noweli w kształcie, w której trafiła do Senatu,

To rozwiązanie niekorzystne dla pracowników handlu. Myślę, że pan prezydent się na to nie zgodzi. Senat musi poprawić ustawę uchwaloną przez Sejm. W przeciwnym razie posłowie będą pracować nad nią od nowa

Możliwe zatem, że poprawka przyjęta przez Senat to po prostu działania zapobiegawcze, mające na celu uzyskanie podpisu prezydenta. Biorąc pod uwagę fakt, że wprawdzie od przyszłego roku miałyby funkcjonować trzy niedziele handlowe w grudniu, ale każdy pracownik mógłby pracować maksymalnie dwie, projekt nowelizacji może zyskać poparcie prezydenta.