Powodzianie mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną. To może być lepsze rozwiązanie niż korzystanie z usług tzw. kancelarii odszkodowawczych

Codzienne Prawo Dołącz do dyskusji
Powodzianie mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną. To może być lepsze rozwiązanie niż korzystanie z usług tzw. kancelarii odszkodowawczych

Niestety, ale wszelkiego rodzaju klęski żywiołowe są okazją nie tylko do tych szlachetnych czynów, ale również tych mniej szlachetnych. Cóż – wiele osób chciałoby na tragedii zarobić. Pierwsze przykłady już mamy; chodzi o podwyższenie cen w sklepach, co można zgłaszać do UOKiK-u. Tylko nasza czujność może nas uchronić przed kolejnymi próbami wyłudzenia. Za chwilę wielu powodzian będzie składać wnioski o odszkodowania, co dla wielu firm oznacza nowych klientów. Niestety tutaj należy mieć się na baczności. Zwłaszcza jeżeli zamierzamy korzystać z pomocy tzw. kancelarii odszkodowawczych.

Bezpłatna pomoc prawna dla powodzian

Kancelarie odszkodowawcze nie cieszą się w środowisku dobrą sławą. Każdy, kto miał z nimi do czynienia, niestety wie, że stawki i prowizje, jakie trzeba uiścić za pomoc, są absurdalne. Prawdopodobnie tak też będzie w przypadku odszkodowań za straty wynikłe z powodzi. Kancelarie odszkodowawcze to cała sieć, począwszy od akwizytorów, przez asystentów, pseudoprawników, po partnerów zarządzających. Często żadna z tych osób nie ma tytułu zawodowego adwokata lub radcy prawnego, ma za to dość wysokie wymagania co do żądanego procentu od naszego odszkodowania. W efekcie usługa jest bardzo droga i długotrwała. Niepotrzebnie, bo całość można zrobić i szybciej, i taniej.

Jak dostać odszkodowanie po powodzi?

Jeżeli szukacie pomocy w związku z uzyskanie odszkodowania lub jakiejkolwiek innej pomocy prawnej związanej z powodzią to po taką pomoc należy zgłosić się do kancelarii adwokackiej lub radcowskiej. Adwokaci na terenach objętych powodzą świadczą taką pomoc za darmo, adresy i dane kontaktowe można uzyskać na stronach Okręgowych Rad Adwokackich w Opolu, Wrocławiu, Bielsko-Białej, Wałbrzychu. Dodatkowo pomoc można uzyskać również w funkcjonujących przy starostwach powiatowych Punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Pamiętajcie, że tego typu miejsca udzielą wam porady bez zobowiązania prowadzenia sprawy czy oddawania procentu uzyskanego odszkodowania. Nie musicie również w takim miejscu podpisywać pełnomocnictwa ani żadnej umowy o usługi prawne. Jeżeli macie wątpliwości co do osoby, która udziela wam porady, zawsze możecie poprosić o okazanie jej legitymacji lub sprawdzić jej dane na stronie www.rejestradwokatow.pl.

Ważne, żeby zwracać uwagę na to, żeby osoba, która zajmuje się waszą sprawą, była wykwalifikowanym prawnikiem, a jeśli decydujecie się na skierowanie sprawy do sądu, aby miała uprawnienia adwokata lub radcy prawnego. Istotną kwestią jest również podpisanie umowy oraz precyzyjne określenie, za co i ile zapłacicie. Czujność powinny wzbudzić wszystkie niedookreślone koszty dodatkowe, procenty od wygranej sumy oraz abonamentowe koszty za prowadzenie sprawy.