Bilet na imprezę – niemożliwy do zwrotu, ciężki do odsprzedania

Zakupy dołącz do dyskusji 01.07.2015
Bilet na imprezę – niemożliwy do zwrotu, ciężki do odsprzedania

Udostępnij

Michał Grązka

Kupiłeś bilet na koncert lub do kina, lecz zmieniłeś plany? Zgodnie z prawem możesz mieć problem z oddaniem lub przekazaniem wejściówki.

Prawo konsumenckie w kwestii zwrotów jest najłaskawsze w stosunku tych, którzy zakupów dokonują w sieci. Większość produktów kupionych on-line możemy zwrócić, odstępując od umowy w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. Są jednak pewne ograniczenia.

O braku możliwości zwrotu w przypadku np. niechcianego biletu na koncert mówi ustawa o prawach konsumenta, art. 38, pkt. 12:

Art. 38. Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi
w odniesieniu do umów:
(…)
12) o świadczenie usług w zakresie zakwaterowania, innych niż do celów mieszkalnych, przewozu rzeczy, najmu samochodów,
gastronomii, usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi,
jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi;

Czy więc konsument, który zmienił swoje plany, a ma już bilet na mecz może jakoś odzyskać wydane pieniądze? Jak najbardziej, choćby przez odsprzedaż, ale i w tym działaniu musi być ostrożny. Za wejściówkę nie możemy żądać więcej, niż sami zapłaciliśmy, o czym pisaliśmy w osobnym artykule.

Niestety, także wtedy gdy np. wybraliśmy złe miejsca, nieodpowiednią datę lub godzinę, dokonany zakup jest wiążący. Oczywiście, warto zapoznać się z regulaminem dystrybutora biletów. Większość z nich także tam zastrzega, że nie przyjmuje zwrotów, jednak być może akurat sklep on-line, przez który złożymy zamówienie pozwala na poprawki w dacie lub całkowitą rezygnację z miejsc.

W praktyce jedyna sytuacja, w której mamy pewność odzyskania pieniędzy to odwołanie imprezy. Wtedy jej organizator zwraca wszelkie poniesione na bilet koszty. Także, jeżeli zdążyliśmy już dojechać na miejsce lub nawet zarezerwować hotel, powinna być nam dodatkowo oddana kwota, jaką ponieśliśmy na związane z wydarzeniem wydatki.

Problemy z prawem konsumenckim, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.