Budownictwo senioralne w Polsce nie cieszy się zbyt wielkim zainteresowaniem ze strony deweloperów. Największym problemem jest to, iż społeczeństwo się starzeje. A zamiast stwarzać im warunki do jak największej samodzielności, wolimy umieszczać ich w domach opieki lub godzić się na dożywotnią już izolację w mieszkaniach na wysokich piętrach, bez wind.
Czym jest budownictwo senioralne
Budownictwo senioralne, choć mało rozwinięte, to budownictwo, które jest odpowiednio dostosowane do potrzeb osób starszych. Wyposażone w windy, podjazdy, projekty mieszkań, które umożliwią seniorom samodzielne funkcjonowanie. Dodatkowo z uwzględnieniem miejsc do wspólnych spotkań. W końcu samotność seniorów w DPS, to taki trochę temat tabu. Lokalizacja i infrastruktura takich przedsięwzięć również nie jest przypadkowa. Muszą to być lokalizacje z dobrym połączeniem z większymi miejscowościami. Nie bez znaczenia jest dobry dostęp do pomocy medycznej, aptek, sklepów głównie spożywczych oraz terenów zielonych sprzyjających rekreacji. Najbardziej pożądanym budownictwem senioralnym byłoby wyposażenie takiej inwestycji w stały dostęp do opieki medycznej oraz codzienną drobną pomoc mieszkańcom w codziennych czynnościach. Taka opieka mogłaby przecież być wliczona w czynsz, a wcale nie kosztować tyle, co łóżko w domu opieki. W końcu taki senior, jeśli ma możliwość, to ogarnie, co trzeba samodzielnie.
Obecnie niestety, nawet jeśli znajdziemy ofertę mieszkania, które byłoby odpowiednie dla seniora i posiadałoby większość wyżej wskazanych udogodnień, to jego cena najprawdopodobniej zwali z nóg niejedną osobę. Przyjmując, że nawet taki starszy człowiek ma już swoje mieszkanie, ale na wysokim piętrze bez windy, to najprawdopodobniej pieniędzy ze sprzedaży tego mieszkania nie wystarczy, aby nabyć nowe mieszkanie. Co wtedy się dzieje? Widzimy seniora opartego o parapet, obserwującego co dzieje się przed blokiem, bo ileż można oglądać nudną telewizję. A zejście na ławkę pod blokiem sprawia wielką trudność, więc pozostaje popatrzeć z okna. Smutne jest to, że niekiedy taka jest rzeczywistość seniorów w Polsce, ale i nie tylko tu.
Jakie powinny być mieszkania dla seniorów?
W obecnej sytuacji gospodarczej powinny być przede wszystkim tanie. Najczęściej jedynym środkiem dochodu seniora jest jego niewielka emerytura, z której musi on pokryć koszty utrzymania, a więc jedzenia, rachunków i drogich leków oraz zapłacić czynsz za mieszkanie. Windy, wygodne szlaki komunikacyjne, projekty mieszkań dostosowane dla starszych ludzi, kameralny klub seniora, system alarmowy w każdym mieszkaniu informujący o konieczności udzielenia pomocy mieszkańcowi, to w zasadzie dobry początek opisu idealnego osiedla dla seniorów.
A przy tym każdy senior mógłby nabyć taki lokal mieszkalny na własność i być u siebie. Nie spędzać jesieni życia w poczuciu, że nikt go nie potrzebuje i każdemu zawadza jak niepotrzebny mebel w mieszkaniu. Mógłby spać we własnym łóżku, jeśli nie wymaga ciągłej specjalnej opieki.
Budownictwo senioralne i jej utopijny charakter
Być może powyższy opis mieszkalnictwa senioralnego zdaje się być utopijny. Zaraz ktoś wpadnie na pomysł, że sam chciałby takie mieszkanko, bo tanio. Na uwadze należy jednak mieć, że seniorzy już swoje wypracowali oraz to, że stale ich przybywa. Dla społeczeństwa korzystniejszym byłoby oferowanie seniorom zakupu takiego przystosowanego mieszkania niż szaleńcze poszukiwania miejsca w domach opieki, których to miejsc tak szybko nie przybywa, jak seniorów. Sama sprzedaż takiego mieszkania seniorowi nadal napędza gospodarkę, a przede wszystkim pozwala na samodzielność i swobodne życie starszym osobom. Przecież dożywotnie zamknięcie w mieszkaniu na piętrze, z którego ciężko zejść oraz wejście wydaje się być czymś niemożliwym jest… nieludzkie.
Budownictwo senioralne nie jest popularne, jednak można natknąć się na oferty skierowane dla seniorów, chociażby w Poznaniu, Warszawie czy Wrocławiu.