Mała, a potrzebna rzecz. Lidl wprowadza w swoich sklepach butelkomaty

Codzienne Dołącz do dyskusji
Mała, a potrzebna rzecz. Lidl wprowadza w swoich sklepach butelkomaty

Butelkomaty w Lidlu znajdują się obecnie w sześciu sklepach. W zamian za oddane butelki klienci otrzymaną zniżkę na zakupy, którą będą mogli wykorzystać w danym sklepie. Oddolna inicjatywa sieci, w prosty sposób wprowadza to, co dla polskiego rządu jest najwidoczniej zbyt trudne.

Już dwa lata temu Bruksela zobowiązała polski rząd do wprowadzenia systemu kaucyjnego. To, z czym bardzo szybko poradzili sobie m.in. Litwini, Holendrzy, Estończycy, Duńczycy czy Niemcy, polski rząd po prostu przerosło. Szczytem możliwości okazało się jedynie podjęcie próby wprowadzenia takiego systemu do 2025 roku. Na szczęście żyjemy w kraju, w którym to duże korporacje podejmują działania, a od jakiegoś czasu wydaje mi się, że Lidl i Biedronka bardziej troszczą się o kwestie ekologiczne niż polski rząd. Przynajmniej w kwestiach marketingowych.

Butelkomat w Lidlu jest kolejnym przykładem oddolnej inicjatywy sklepu. Jak pokazuje przykład butelkomatu z Krakowa, tego typu rozwiązania po prostu przerastają polskich urzędników. Miejmy nadzieję, że w przypadku sieci Lidl inicjatywa będzie bardziej skuteczna.

Jak działają butelkomaty w Lidlu?

Sieć sklepów oddała do dyspozycji klientów sześć butelkomatów, z czego pięć umieszczonych zostało w sklepach w Poznaniu i jeden w Swarzędziu. Klienci będą mogli oddawać do nich butelki PET o pojemności od 0,3 litra do 3 litrów. Automat przyjmuje jedynie czyste butelki, które muszą być całkowicie opróżnione z napoju. Butelki nie mogły być istotnie zgniecione i uszkodzone, muszą posiadać etykietę producenta z czytelnym kodem kresowym. W zamian za każdą oddaną butelkę klient otrzyma zniżkę na zakupy wynoszącą 5 groszy. Maksymalnie będzie można otrzymać 70 zł rabatu, a zniżka pozostanie ważna przez 100 dni. Jak zaznacza Lidl, do butelkomatu nie będą przyjmowane butelki produktów, których reklama lub promocja jest prawnie ograniczona, w szczególności: napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych (i tzw. liquidów), rekwizytów tytoniowych, preparatów do początkowego żywienia niemowląt, wyrobów zawierających CBD i wyrobów medycznych.

Sukces butelkomatów w innych krajach

System kaucyjny przyjął się doskonale w innych krajach. W Holandii zwracanych jest 80 procent zakupionych butelek. Tam, punkty, w których można zwrócić butelki, znajdują się głównie w supermarketach oraz na stacjach benzynowych.