Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce aby poprowadzić biuro rachunkowe, potrzebny będzie certyfikat księgowego (lub inny, potwierdzający kompetencje). Ministerstwo Finansów poważnie skłania się ku ponownemu wprowadzeniu tego wymogu, chociaż dokładna forma nie jest jeszcze znana. Za rozwiązaniem opowiadają się zarówno przedsiębiorcy jak i wykładowcy akademiccy.
Błąd może kosztować dużo
Najczęściej przedsiębiorcy decydują się albo na zatrudnienie księgowego, albo na korzystanie z usług biur rachunkowych. W przypadku tych drugich szansa na popełnienie błędu w rozliczeniach jest jednak znacznie większa. Wynika to przede wszystkim z faktu, że obecnie, by poprowadzić biuro rachunkowe, księgowy wcale nie musi mieć żadnego certyfikatu albo innego dokumentu poświadczającego jego wiedzę i umiejętności. Tym samym może zdarzyć się tak, że przedsiębiorca trafi na osobę niewykwalifikowaną, która szybko może wpędzić jego firmę w kłopoty.
Przed 2014 r. certyfikat księgowego (lub tytuł doradcy podatkowego/biegłego rewidenta), w przypadku świadczenia usług rachunkowych, był konieczny. 10 sierpnia 2014 r. taki wymóg, na mocy ustawy deregulacyjnej, został jednak zniesiony. To poskutkowało szerokim otwarciem rynku i spadającymi cenami usług w biurach rachunkowych. Mogłoby się zatem wydawać, że przedsiębiorcom powinno odpowiadać takie rozwiązanie. W rzeczywistości jednak wielu z nich przekonało się na własnej skórze, że biuro rachunkowe biurowi rachunkowemu nierówne. I to w znacznie większym stopniu niż wcześniej.
Certyfikat księgowego, w takiej czy innej formie, musi powrócić
Joanna Dadacz, dyrektor departamentu rachunkowości i rewizji finansowej w MF poinformowała o planach Ministerstwa Finansów redakcję Dziennika Gazety Prawnej. MF pracuje nad nowym systemem certyfikacji, a dodatkowo rozważa, by wprowadzić obowiązek dokształcania. Pomysł na zmiany miał swoje podłoże m.in. w wynikach ankiety, która została przeprowadzona w zeszłym roku. Wynikało z niej jednoznacznie, że poziom usług z zakresu rachunkowości znacząco spadł po przeprowadzeniu deregulacji.
Co ważne, certyfikat księgowego (czy jakikolwiek inny, w zależności od ostatecznej decyzji MF) nie będzie obowiązkowy dla osób, które pracują w działach wewnętrznych przedsiębiorstw. One mogą spać spokojnie.
Oprócz certyfikatu MF chce także obowiązku dokształcania dla osób, które prowadzą biura rachunkowe. Prawdopodobne jest zatem, że takie osoby czekają dodatkowe szkolenia.
Na razie jednak nie wiadomo, od kiedy miałyby obowiązywać nowe przepisy, brakuje też informacji o tym, czy do prowadzenia biura rachunkowego konieczny będzie certyfikat księgowego (albo np. tytuł doradcy podatkowego lub biegłego rewidenta, jak to było kiedyś) czy też MF stworzy zupełnie nowy system. Tak czy inaczej wydaje się, że konieczność zdobywania przez osoby prowadzące biura rachunkowe konkretnych uprawnień poświadczonych odpowiednich dokumentem będzie konieczna.