Chmura Krajowa. Czy wspólny projekt PKO BP i PFR zmieni sposób funkcjonowania całego biznesu w Polsce?

Finanse Prywatność i bezpieczeństwo Technologie dołącz do dyskusji (12) 31.10.2018
Chmura Krajowa. Czy wspólny projekt PKO BP i PFR zmieni sposób funkcjonowania całego biznesu w Polsce?

Rafał Chabasiński

Dawno temu dane zapisywaliśmy na dyskietkach, później na płytach CD i DVD. Z czasem pojawiły się innego rodzaju przenośne urządzenia – karty pamięci, pendrive’y. Dzisiaj jednak ciężko sobie wyobrazić życie bez przenoszenia danych do chmury. Z duchem czasu postanowiło pójść również nasze państwo. Odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorstw i instytucji publicznych ma być Chmura Krajowa. 

Chmura krajowa ma świadczyć kompleksowe usługi w zakresie przechowywania i zdalnego przetwarzania danych

Rozwój przechowywania i przetwarzania danych w chmurze możliwe było dzięki coraz to szybszym na całym świecie łączom internetowym. Można śmiało założyć, że trend ten będzie się utrzymywać. Do tej pory w Polsce wszelkiej maści usługi chmurowe oparte były w całości o infrastrukturę zagraniczną. Nie mogłoby być inaczej w sytuacji, w której takowej w naszym kraju nie było. Bank PKO BP poinformował na swojej stronie internetowej o podpisaniu 30 października porozumienia z Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie powołania spółki będącej operatorem Chmury Krajowej. Obydwie instytucje obejmą w niej po 50% udziałów.

Spółka ta ma oferować kompleksowe usługi w zakresie przechowywania oraz zdalnego przetwarzania danych, oparte o model subskrypcyjny. Mowa o usługach IaaS (ang. – Infrastructure as a Service, „infrastruktura jako usługa”), PaaS (ang. – Platform as a Service, „platforma jako usługa”) oraz SaaS (ang. – Software as a Service, „oprogramowanie jako usługa”). Pierwsza z nich polega na udostępnieniu przede wszystkim mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej. Druga to kompleksowy pakiet usług niezbędnych do uruchomienia aplikacji biznesowych, w szczególności zaś baz danych oraz blockchainów, serwerów różnego rodzaju i sieci analitycznych. Ostatnia z nich oznacza udostępnianie zainstalowanego w chmurze oprogramowania wykonującego określone funkcje przydatne biznesowi. Co ważne: wszystkie te usługi dedykowane przede wszystkim polskim przedsiębiorstwom oraz instytucjom publicznym.

Pierwsze usługi IaaS i PaaS dla strategicznych klientów mają zostać uruchomione już w pierwszym kwartale przyszłego roku. W drugiej połowie 2019 r. oferta ma zostać udostępniona szerszemu gronu klientów. Docelowo pełny zakres usług ma zostać udostępniony wszystkim klientom w 2020 r.

Posiadanie własnej infrastruktury może także ułatwić zabezpieczenie newralgicznych danych przed cyberprzestępczością

To nie wszystkie potencjalne zastosowania, jakie Chmura Krajowa ma być w stanie zaoferować przedsiębiorcom oraz instytucjom publicznym. W grę wchodzą również usługi wsparcia, migracji oraz transformacji architektury IT. Do tego dochodzą niezwykle istotne w dzisiejszych czasach usługi w zakresie bezpieczeństwa. Za samym zamysłem powstania krajowej infrastruktury umożliwiającej przechowywanie danych w chmurze stoi między innymi także kwestia ich lepszego zabezpieczenia przed cyberprzestępczością. Zarówno tą prywatną, jak i inspirowaną przez rozmaite państwa trzecie. Posiadanie bezpiecznej, odpornej na rozmaite ataki i zawirowania, infrastruktury dla instytucji zaufania publicznego stanowi wartość nie do przecenienia.

PKO BP przedstawia szacunki, w myśl których w ciągu najbliższych 5 lat polskie firmy miałyby wydać 24 miliardy złotych na usługi związane z chmurą. Stanowić to ma 30% łącznych wydatków związanych z usługami IT oraz oprogramowaniem. Obecnie wskaźnik ten wynosi raptem 10%. Liderem w Europie są państwa skandynawskie, w których odsetek „uchmurowienia” sięgać ma nawet 60-70%. Szacuje się także, że do 2020 r., a więc już za dwa lata, wartość usług chmurowych w Unii Europejskiej wyniesie 40 miliardów euro. Warto zauważyć także, że po chmurę coraz chętniej sięgają rozmaite instytucje publiczne. Nie ulega przy tym wątpliwości, że o ile informatyzacja administracji to kierunek nieuchronny, o tyle jego logiczną konsekwencją będzie także stopniowe przenoszenie jej w całości do sieci.

Plan stworzenia Chmury Krajowej dobrze wpisuje się w kierunek rozwoju technologii informatycznej na świecie

Wydaje się, że kierunek działań podjętych przez PKO BP i Państwowy Fundusz Rozwoju jest ze wszech miar słuszny. Nawet, jeżeli tradycyjny sposób wykorzystywania danych nie odejdzie do lamusa tak samo, jak jego poprzednicy, to i tak usługi związane z chmurą wydają się być rozwiązaniem przyszłościowym. Postęp technologiczny również nie stoi w miejscu. Warto wspomnieć tu chociażby o widocznej już na horyzoncie technologii mobilnej 5G, czy o dostępnym komercyjnie internecie o prędkości 1 Gb/s. Chmura Krajowa jest więc najwyraźniej trafnym odczytaniem prawdopodobnych potrzeb rynków w przyszłości. W jakim stopniu zmieni to życie zwykłych obywateli? Tak naprawdę ciężko to przewidzieć. Najprawdopodobniej jednak w następnych latach czeka nas kolejna informatyczna rewolucja.

12 odpowiedzi na “Chmura Krajowa. Czy wspólny projekt PKO BP i PFR zmieni sposób funkcjonowania całego biznesu w Polsce?”

  1. Dżizys co za koszmarny copywrighting. Nie chciałbym się czepiać, ale nigdzie nie widzę informacji że to akcja partnerska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *