Choroba pracownika a zwolnienie z pracy. Jak pandemia wpłynie na możliwość zwolnienia z powodu długotrwałej absencji

Praca Dołącz do dyskusji (53)
Choroba pracownika a zwolnienie z pracy. Jak pandemia wpłynie na możliwość zwolnienia z powodu długotrwałej absencji

Długotrwała choroba pracownika pociąga za sobą skutki. Powszechnie wiadomo, że ochrona pracownika, nawet chorego ma swoje granice i zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą o tym pamiętać. W normalnych stosunkach temat byłby oczywisty. Nie możemy jednak zapomnieć, że wydarzenia ostatniego roku będą miały swojej skutki jeszcze przez długi czas, również dla pracowników. Choroba pracownika a zwolnienie i pandemia.

Choroba pracownika a zwolnienie z pracy

Dlaczego warto spojrzeć na temat długotrwałej nieobecności w pracy przez pryzmat pandemii koronawirusa? Z prostego powodu. Wielu pracowników sytuacja zmusiła do długotrwałego przebywania na zwolnienie chorobowym, bądź opiece nad dzieckiem. Trudno udawać, że taka sytuacja nie jest kłopotliwa dla pracodawcy i dość kosztowna pod wieloma względami. Czy powyższe okoliczności zmienią lub mogą zmienić pogląd doktryny na dopuszczalność wypowiedzenia umowy o pracę?

Zwolnienie z pracy z powodu zbyt długiej choroby

Dotychczas Sąd Najwyższy wielokrotnie w swoich postanowieniach zwracał uwagę na dopuszczalność wypowiedzenia umowy o pracę z powodu absencji chorobowej, nawet jeżeli pracownik nienagannie wykonywał swojej obowiązki. Za takimi rozstrzygnięciami stał oczywiście rozsądek. W końcu tego typu nieobecność pracownika pociąga za sobą konieczność podejmowania działań natury organizacyjnej oraz dodatkowe wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umowy zlecenia. Ochrona pracownika dotychczas nie była wieczna. Czy to ma szansę teraz się zmienić?

Cała sytuacja, która miała miejsce w ostatnim roku, była dość nietypowa. Tak naprawdę trudno przewidzieć, w jakim kierunku podąży orzecznictwo. To lubi zaskakiwać. Nie da się jednak pominąć faktu, że ostatnie wydarzenia, jak choćby fakt, że wielu pracowników było długotrwale nieobecnych w pracy, choćby z powodu zamknięcia szkół w pandemii i konieczności opieki nad dziećmi wpłynęło organizacyjnie na pracę zakładu. To niestety wypełnia przesłanki wypowiedzenia. Jak wynika z dotychczasowych orzeczeń sama nieobecność nie jest powodem do zwolnienia — musi mieć określony skutek w postaci dezorganizacji pracy albo działalności zakładu. Sumując, na dzień dzisiejszy wręczenie takiego zwolnienia jest możliwe i w pełni zgodne z przepisami. Jak będzie kształtować się ewentualne popandemiczne orzecznictwo? Zobaczymy.