Wielu Polaków ma w swoich ogrodach cis pospolity. Z pozoru wydaje się on niezłym wyborem. Jednak niewielu wie, że cis nosi również o wiele mniej chlubne miano „drzewa śmierci” ze względu na swoje trujące właściwości. Już w starożytności ludzie zdawali sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z tą rośliną. Czas przypomnieć o jej mrocznym obliczu.
Cis pospolity to wiecznie zielone drzewo iglaste, naturalnie rosnące w Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. Jest znane ze swojej długowieczności, może żyć ponad tysiąc lat i w tym czasie się regenerować. Ta roślina była niegdyś intensywnie eksploatowana, lecz obecnie znowu się rozprzestrzenia; ceniona za dekoracyjność, właściwości lecznicze oraz drewno. W kulturze celtyckiej cis uosabiał śmierć i odrodzenie i wiele wskazuje na to, że ta ambiwalencja ma związek właśnie z jego toksycznymi igłami.
Cis pospolity zawiera toksyczną substancję zwaną taksyną
Cis pospolity zawiera toksyczną substancję o nazwie taksyna. Taksyna jest szczególnie niebezpieczna dla ludzi i zwierząt domowych. Jej działanie niszczy serce, układ pokarmowy i nerwowy oraz nerki. Nawet niewielka ilość tej substancji może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Zatrucie taksyną objawia się najpierw pobudzeniem, które szybko przeradza się w porażenie. Osoba zatruta doświadcza przyspieszenia akcji serca, a następnie nagłego jej zwolnienia.
Osoby, które zatrują się taksyną, zazwyczaj odczuwają silne bóle brzucha i wymiotują
Gdy trucizna rozprzestrzenia się po organizmie, siłą rzeczy nasilają się niepożądane objawy. W miarę postępu zatrucia dochodzi do zawrotów głowy, sinienia warg, a nawet utraty przytomności. Zdarza się, że symptomy związane z układem pokarmowym są tak poważne, że wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.
Wszystkie części cisa, igły oraz gałęzie, są trujące. Toksycznych substancji nie zawierają owoce cisa. Jednak, mimo że owoce cisa są jadalne, to już jego pestki takie nie są. Wiele osób łapie się na tym, że po prostu chce ich spróbować bądź robi to przypadkiem. I wpada w kłopoty.
Nie bez powodu cis zyskał przydomek drzewa śmierci
Z powodu toksyczności drzewa osoby posiadające cisa w swoich ogrodach powinny zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich i unikać spożycia owoców oraz nasion. W przypadku wątpliwości czy przypadkowego spożycia warto natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W końcu piękny ogród nie powinien wiązać się z ryzykiem. Wybierajmy rośliny mądrze, aby cieszyć się ich urodą, nie narażając siebie i naszych pupili na niebezpieczeństwo.