Co zamiast Telewizjady?

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji (516)
Co zamiast Telewizjady?

Telewizjada.net nie działa. Wprawdzie administracja informuje, że to tylko problemy techniczne i może rzeczywiście tak jest. Ale bardzo często nielegalne strony zamknięte przez organy ścigania zasłaniają się problemami technicznymi, a potem już nie wracają. Co zamiast telewizjady? 

Po pierwsze, mam spore wątpliwości co do legalności działania popularnej Telewizjady. Wprawdzie twórcy strony zasłaniają się komunikatami, z których wynika… a zresztą, przeczytajcie sami:

Telewizjada.net nie zajmuje się rozprowadzaniem plików chronionych prawem autorskim. Strona nie zawiera żadnych plików, zamieszcza jedynie ich sumy kontrolne.

Ile jest warty ten komunikat i jaki on ma wpływ na rzeczywistość? Cóż, przywodzi trochę na myśl komunikaty ze stron, że „plik mp3 jest udostępniony tylko w celach testowych i należy usunąć go z dysku w ciągu 48h”. Zresztą, twórcy Telewizjady odwołują się do praw autorskich, ale przede wszystkim ingerują w prawa pokrewne poszczególnych stacji. Także mniej więcej tak kompetentne są te zastrzeżenia. Oczywiście nie mam zamiaru reklamować stron emitujących telewizję na podobnych zasadach, a więc o wątpliwej legalności. Co nie znaczy, że telewizji w sieci nie da się oglądać legalnie.

Co zamiast Telewizjady? Polska telewizja na żywo w internecie

Sport i informacje na żywo w Player.pl

Wiele spośród kanałów dostępnych w Telewizjadzie można oglądać za pośrednictwem TVN-owskiej platformy Player.pl. Działa to całkiem nieźle, choć wadą może być konieczność uiszczania abonamentów. I tak oto za możliwość oglądania w sieci kanałów takich jak TVN24, TVN24BiS, TVN Style, TVN Turbo i TVN Meteo Active musimy płacić 13,90 złotych miesięcznie. Usługę możemy natomiast przetestować sprawdzając za darmo jak spisuje się Dzień Dobry TVN na żywo.

Drugim z pakietów, które oferuje Player.pl, a które wydają się interesujące jest Eleven Sports – dwie stacje o charakterze sportowym, bardzo mocno akcentujące piłkę nożną. Jeżeli w dość komfortowej jakości chcemy podziwiać mecze ulubionych drużyn, musimy liczyć się z koniecznością wykupienia osobnego pakietu za 15,90 złotych miesięcznie.  Abonenci T-Mobile mogą sobie doliczać TVN-owski Player do rachunku.

Telewizja na żywo w ipla – całe pakiety!

Oprócz Player.pl możliwość oglądania wybranych kanałów ze swojej oferty posiada też polsatowska ipla. Oferta ta wydaje się jeszcze bardziej imponująca, niż u konkurencji. Z jednej strony bowiem mamy możliwość wykupienia konkretnej audycji, co szczególnie przypadnie do gustu fanom sportu czy Tańca z Gwiazdami. Z drugiej – ipla oferuje naprawdę bogate pakiety obejmujące kilka kanałów. Wszystko zaś jest pogrupowane tematycznie. Na dodatkowe zniżki mogą liczyć klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu.

ipla

Generalnie jednak, podobnie jak u konkurencji, w ipla „na żywo” dostępne są przede wszystkim informacje i sport, kilka kanałów popularnonaukowych, Stacja nie zdecydowała się na umieszczenie w tej konwencji na przykład swojego głównego kanału.

Zamiast Telewizjady – Videostar.pl – cudowne dziecko nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

Nasi prawnicy sprzeczają się w swoim gronie czy strona Videostar.pl (emitowana między innymi na stronie głównej o2.pl) to działający w zgodzie z prawem rezultat nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Takiego stanowiska broni na przykład sama KRRiT, co jednak nie cieszy się szczególnym entuzjazmem najważniejszych stacji telewizyjnych. Nie da się natomiast ukryć, że platforma jest w swoim modelu działania najbliższa formie Telewizjady. Od Telewizjady odróżnia ją natomiast emitowanie tylko tych kanałów, które mieszczą się w definicjach wskazanych przez art. 43 ustawy o radiofonii i telewizji, a nie wszystkich stacji telewizyjnych.

Videostar umożliwia oglądanie za darmo i na żywo kanałów Telewizji Publicznej, Polsatu czy TVN-u, wliczając te najważniejsze, podstawowe stacje. Oczywiście operator dorzuca do siebie zestaw dodatkowych reklam, które jednak można wyłączyć poprzez wykupienie jednego z wielu abonamentów. Fani sportu mogą się natomiast czuć trochę rozczarowani.

nc+ GO zamiast Telewizjady, czyli dodatek do telewizji

Wśród innych, ciekawych i legalnych alternatyw moją uwagę zwróciła oferta nc+. Nc+ GO wymaga posiadania standardowego abonamentu telewizyjnego nc+, ale i jego oferta jest bezkonkurencyjna. Za pośrednictwem stosownej aplikacji zyskujemy wówczas dostęp do 80 kanałów dostępnych normalnie w ramach pakietu. Aplikacja promowana jest pod kątem tabletów, ale znajdziemy ją także na smartfonach i komputerach stacjonarnych. Oprócz telewizji na żywo otrzymujemy też kilka innych pakietów VOD czy z bajkami dla dzieci. Jak z cenami?

Obecnie jest bezpłatne. Promocja trwa do końca lutego 2016 roku. Po jej zakończeniu będziesz mógł bezpłatne korzystać z aplikacji minimum przez 3 godziny miesięcznie. W zależności od pakietu jaki posiadasz, bezpłatny limit może wynosić nawet 744h.
Bezpłatne limity dla poszczególnych pakietów po okresie promocyjnym, tj. od 1/03/2016:
pakiet VIP+ Max – 744 h/0 zł
pakiet Universe+, pakiet Extra+, opcję Extra+ lub przynajmniej 1 kanał CANAL+ – 100 h/0 zł
pozostałe pakiety – pierwsze 3 h/0 zł, następne 97h/4,99 zł.

Innymi słowy, warto namówić rodzinę na nc+ i samemu też trochę na tym skorzystać.

Jak widać, awaria lub też problemy innej natury strony Telewizjada.net to jeszcze nie koniec świata. Telewizję na żywo przez internet oglądać można, nawet wygodnie. Choć oczywiście wszyscy mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku lat oglądanie telewizji w sieci będzie tak proste i oczywiste, jak odpalenie YouTube.