Od ponad 5 lat cofanie liczników w pojazdach stało się przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Przez kilka lat polskie sądy wydały 236 wyroków skazujących w tej sprawie. W pierwszym roku obowiązywania przepisów skazano jedynie 16 osób, ale ich liczba okresowo rosła w kolejnych latach: w 2021 roku skazano 58 osób, w 2022 roku – 49, w 2023 roku – 95, a w 2024 roku – 18. Mimo to sądy niechętnie sięgają po środek karny w postaci bezwzględnego więzienia.
Na 73 wyroki pozbawienia wolności aż 48 wydano z warunkowym zawieszeniem ich wykonania. Jeśli wszystkie wyroki utrzymano w mocy, to ostatecznie za kręcenie liczników do więzienia trafiło zaledwie 25 osób.
Kiedyś cofali liczniki, teraz sprzątają ulice, aby odpokutować
W większości przypadków sądy skazują sprawców na kary grzywny, w latach 2020–2024 było ich aż 147. W 16 przypadkach wymierzono karę ograniczenia wolności. Najczęściej oznacza ona wykonywanie prac społecznych.
Umorzenia postępowania zdarzały się niezwykle rzadko. W całym okresie obowiązywania przepisów tylko dwa razy sądy zdecydowały o umorzeniu sprawy, a zaledwie cztery osoby uznano za niewinne.
Cofnięcie licznika w samochodzie o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów przekłada się na kilka tysięcy złotych zysku
Wbrew powszechnej opinii cofanie liczników nie dotyczy wyłącznie bardzo starych samochodów sprowadzanych z zagranicy. Według firmy AutoDNA oszuści najczęściej manipulują przebiegiem aut stosunkowo młodych, w wieku od 5 do 8 lat. Szczególnie często ten proceder dotyczy popularnych modeli flotowych, które w rzeczywistości mogą mieć przejechane nawet kilkaset tysięcy kilometrów więcej, niż wskazuje licznik. W efekcie kupujący nieświadomie przepłacają za pojazd i narażają się na kosztowne naprawy wynikające z faktycznego zużycia auta.
Bywa że dla modeli takich jak Audi A4, Ford Focus czy Volkswagen Golf, cofnięcie licznika o 25 tys. km podnosi wartość pojazdu nawet o 5–7 tys. zł, a w przypadku 100 tys. km – nawet o 20 tys. zł. W przypadku starszych samochodów z silnikami Diesla wpływ cofnięcia licznika jest dużo mniejszy, ale i tutaj można zyskać przynajmniej kilkaset złotych.
Oto modele samochodów, w których liczniki są cofane najczęściej
Według danych CarVertical najczęściej manipulowanym modelem w Polsce w 2024 roku była Toyota Prius, bo 13,6 proc. raportów historii pojazdu dla tego modelu wykazało cofnięcie licznika, a średnia wartość zmanipulowanego przebiegu to 159 794 km. W pierwszej trójce znalazły się także Ford Mustang (9,8 proc. aut z cofniętym licznikiem, średnio o 50 879 km) oraz Ford Fusion (9,5 proc. aut, cofnięcie o 62 952 km).
Mimo wprowadzonych sankcji oszustwa związane z cofaniem liczników nadal są problemem na rynku wtórnym. Warto zatem weryfikować historię pojazdu przed zakupem.