Cudzoziemcy na potęgę kupują mieszkania w Polsce. Najwięcej – w Warszawie

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Cudzoziemcy na potęgę kupują mieszkania w Polsce. Najwięcej – w Warszawie

Wydawałoby się, że wciąż rosnące ceny lokali skutecznie odstraszą kupujących – a jednak na rynku polskich nieruchomości padł sprzedażowy rekord. Co prawda, nasi rodacy nie kupowali ostatnio nieruchomości szczególnie tłumnie, ale za to wyręczyli ich Ukraińcy i Rosjanie. Jak pokazują dane serwisu GetHome.pl, w ubiegłym roku cudzoziemcy kupili rekordowo dużo mieszkań w Polsce.

Dane zebrane przez serwis pośredniczący w sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego – GetHome.pl, pokazały, że po raz pierwszy w historii liczba mieszkań kupionych w Polsce przez cudzoziemców przekroczyła 10 tysięcy. W oparciu o informacje z rejestrów MSWiA wyliczono, że w 2021 r. cudzoziemcy kupili w Polsce dokładnie 10 621 mieszkań. Jest to o 25% więcej, niż w dotychczas najlepszym pod tym względem 2019 r. Czyli nominalnie przebitka wyniosła ponad 2 tysiące lokali.

Cudzoziemcy kupili rekordowo dużo mieszkań w Polsce. Najaktywniejsi na rynku byli Ukraińcy

Liczbę mieszkań oraz lokali użytkowych, zakupionych przez cudzoziemców w Polsce w poszczególnych latach, zamieszczono na wykresie:

źródło: GetHome.pl

Jak widać, w stosunku do roku 2013, liczba lokali, w które zainwestowali w naszym kraju cudzoziemcy, wzrosła ponad trzykrotnie. Przy tym największe skoki w popycie na mieszkania wśród zagranicznych sąsiadów było widać w latach 2018-2019 oraz 2020-2021.

Kolejna infografika odnosi się do aktywności obywateli Białorusi, Rosji oraz Ukrainy na polskim rynku mieszkaniowym:

źródło: GetHome.pl

Zdecydowanie największe zainteresowanie polskimi nieruchomościami, które od siedmiu lat sukcesywnie wzrasta, wykazywali Ukraińcy. Mieszkania kupione przez nich w 2021 r. stanowiły około 42% wszystkich, których nabywcami byli w tym czasie cudzoziemcy.

Dużo słabiej pod tym względem wypada liczba nieruchomości sprzedanych obywatelom Rosji i Białorusi, choć i ich aktywność na polskim rynku mieszkaniowym w ostatnim roku wzrosła. I tak – Białorusini kupili w 2021 r. w Polsce 729 mieszkań. W stosunku do wyniku z 2020 r. jest to ponad 50% więcej. Rosjanie w tym czasie nabyli 363 mieszkania, a ich aktywność na polskim rynku nieruchomości w stosunku do roku 2020, wzrosła o 35%.

W jakich miastach inwestują cudzoziemcy? Na czele Warszawa

W 2021 r. cudzoziemcy kupili rekordowo dużo mieszkań w Polsce, a szczególnie w stolicy. Jak pokazuje poniższy wykres, jedną czwartą zakupionych przez zagranicznych inwestorów w ubiegłym roku lokali, stanowiły właśnie nieruchomości w Warszawie.

źródło: GetHome.pl

Dużą popularnością cieszyły się również mieszkania w Krakowie i Wrocławiu. Dalej w rankingu znalazły się Łódź, Poznań, Gdańsk i na siódmym miejscu – Gorzów Wielkopolski. Jak widać, nasi zagraniczni sąsiedzi najchętniej kupują nieruchomości w dużych miastach. Nie ma co się dziwić. W metropolii łatwiej o pracę i dobre wykształcenie. Jeśli chodzi o mieszkania na wynajem – w Warszawie, Krakowie, czy Łodzi nietrudno będzie znaleźć chętnych do zamieszkania w nich.

Doszukując się przyczyn silnego wzrostu zainteresowania zakupem mieszkań w Polsce przez cudzoziemców (mimo inflacji i podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie – rat kredytów), należałoby wskazać na pandemię Covid-19. Zwiększyła ona skłonność wschodnich sąsiadów (zwłaszcza z Ukrainy) do pozostania w Polsce i wpłynęła na plany powrotu do kraju.

Jak wyjaśniała agencja pracy Gremi Personal:

Polska jest dla imigrantów z Ukrainy „oknem na świat”. Jest stabilna politycznie i gospodarczo, a jej obywatele korzystają w pełni z praw UE, co jest dla nich korzystne. Ponadto nasz kraj jako jedyny wprowadził podczas pandemii ułatwienia w przekraczaniu granicy oraz podjęcia pracy dla swoich wschodnich sąsiadów.

Należy również zastrzec, że dane Gethome.pl zostały oparte na informacjach z rejestrów MSWiA. Te jednak w pełni nie odzwierciedlają rzeczywistej skali transakcji. Zdarza się bowiem, że dane od notariuszy docierają do nich z opóźnieniem.