REKLAMA
  1. Home -
  2. Firma -
  3. Cyfryzacja najsprawniej idzie instytucji, której jeszcze niedawno nikt by o to nie podejrzewał. Tak, chodzi o ZUS
Cyfryzacja najsprawniej idzie instytucji, której jeszcze niedawno nikt by o to nie podejrzewał. Tak, chodzi o ZUS

Cyfryzacja - jeśli chodzi o instytucje i organy państwowe - przebiega w naszym kraju, ujmując to delikatnie, stosunkowo powoli. Jest jednak co najmniej jedna instytucja, która radzi sobie z tym zadaniem całkiem nieźle. 

Cyfryzacja ZUS. Pojawia się coraz więcej "e-"

ZUS nie jest instytucją uwielbianą ani przez przeciętnego przedsiębiorcę, ani przeciętnego Kowalskiego - mimo, że na wysokość składek czy emerytur obywateli Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma żadnego wpływu. Mimo to zaufanie do Zakładu powoli rośnie, a większość osób powinno dostrzegać, że cyfryzacja ZUS przebiega znacznie lepiej niż w przypadku wielu innych instytucji i organów państwowych.

e-Składka, e-Akta, e-ZLA. Ale prawdziwa próba dla ZUS miała miejsce w tym roku

e-Składka, e-Akta i e-ZLA to trzy duże projekty, które zostały zrealizowane w ostatnich latach. Przedsiębiorców najbardziej ucieszyła z pewnością e-Składka. Z momentem jej wprowadzenia osoby prowadzące firmy zyskały możliwość wysyłania tylko jednego przelewu do ZUS - za wszystkie składki łącznie. To Zakład zajmuje się proporcjonalnym dzieleniem wpłaty. e-Składka zainspirowała zresztą rządzących do stworzenia innego, bliźniaczego wręcz mechanizmu - mikrorachunku podatkowego. Niestety, w tym przypadku nie obyło się jednak bez problemów. Przepisy zostały niejasno sformułowane, a obywatele bardzo długo mieli wątpliwości, za co należy płacić wykorzystując mikrorachunek.

REKLAMA

Przedsiębiorców mogło również ucieszyć wprowadzenie e-Akta. Ułatwił on przechowywanie akt pracowniczych dotyczących pracowników i zleceniobiorców - przedsiębiorcy zyskali możliwość przechowywania tej dokumentacji w formie elektronicznej. To z kolei pozwoliło wielu firmom na obniżenie kosztów.

Z kolei inny "e-" projekt ZUS to elektroniczne zwolnienia lekarskie, czyli e-ZLA. W tym przypadku zmianę odczuli wszyscy Polacy - lekarze zaczęli wystawiać zwolnienia wyłącznie elektronicznie (chociaż w tym przypadku nie obyło się bez problemów). Dzięki temu pacjenci nie muszą już osobiście dostarczać pracodawcy zwolnienia - zostaje ono przekazane automatycznie najpierw do ZUS, a potem do pracodawcy.

REKLAMA

Prawdziwe wyzwanie dla ZUS nadeszło jednak dopiero w tym roku. Zakład nagle musiał obsługiwać zarówno świadczenia postojowe, wypłatę zasiłku opiekuńczego, wypłatę dodatku solidarnościowego jak i Polski Bon Turystyczny. A to wszystko na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy. Oczywiście nie obyło się bez drobnych problemów, ale pamiętając, że wszystkim zajmowała się jedna instytucja - trudno mieć jakieś większe zastrzeżenia.

Państwo mogłoby skorzystać z doświadczenia ZUS-u, ale uparcie tego nie robi

Można zatem śmiało stwierdzić, że cyfryzacja ZUS przebiega całkiem nieźle, a na tle innych instytucji i organów państwowych - wręcz imponująco. Zwłaszcza, jeśli przypomnimy sobie problemy z takimi projektami. Najlepszym przykładem będzie prawdopodobnie usługa Twój e-PIT. Usługa w wielu momentach nie działała poprawnie, pojawiały się liczne błędy, a dodatkowo - przedsiębiorcy nadal nie mogą z niej korzystać.

REKLAMA

Teoretycznie nieźle działa Profil Zaufany i e-PUAP - ale z drugiej strony, jeśli ktoś chce założyć profil wyłącznie elektronicznie, powinien mieć konto w jednym z kilku wskazanych banków. Obywatele przekonali się o tym, jakie to może stanowić utrudnienie w momencie wybuchu epidemii. Rządzący musieli na szybko wprowadzić tymczasowy profil zaufany.

Cyfryzacja państwa w wielu podstawowych kwestiach przebiega zatem niezwykle powoli, a jeśli nawet pojawiają się ciekawe i warte uwagi projekty, to ich wykonanie często nie jest najlepsze. Może zatem rządzący, którzy rozpływają się nad polskim samochodem elektrycznym i kreślą wizję przyszłości Polski, powinni sięgnąć w pierwszej kolejności po sprawdzone systemy i rozwiązania. Zwłaszcza, że nie muszą szukać daleko.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi