Czy Biedronka płaci podatki w Polsce? Tak, a nawet jest w ścisłej czołówce w tym zakresie

Podatki Zakupy dołącz do dyskusji (31) 08.08.2019
Czy Biedronka płaci podatki w Polsce? Tak, a nawet jest w ścisłej czołówce w tym zakresie

Paweł Mering

Bardzo często w odniesieniu do Biedronki zarzuca się Jeronimo Martins, że zarabiają na Polakach, a w ogóle nie płacą w Polsce podatków. Prawda jest jednak zgoła inna — Biedronka płaci podatki, a nawet jest w tym zakresie w ścisłej czołówce.

Czy Biedronka płaci podatki w Polsce?

Ministerstwo Finansów opublikowało dane, z których wynika m.in. wysokość podatku CIT, który przedsiębiorstwa, zobowiązane do jego uiszczenia, zapłaciły w roku 2018 (zestawienie publikowane jest corocznie), zasilając tym samym budżet państwa. Pełne zestawienie można znaleźć tutaj.

Pierwsza dziesiątka może zaskakiwać. Na pierwszym miejscu, podobnie jak w roku ubiegłym, znajduje się bank PKO BP (ten bez żubra) – bank wpłacił do budżetu aż 1 380 119 960 złotych. Na drugim miejscu jest PKN Orlen z wpłatą w wysokości 866 829 361 złotych. Trzecie i czwarte miejsce, to również banki: Polska Kasa Opieki i Santander, z wpłatą CIT w wysokości około 7 mld złotych.

Na piątym miejscu jest natomiast Jeronimo Martins Polska, czyli — jak powszechnie wiadomo — właściciel sieci Biedronka, wpłacając w 2018 r. w formie podatku od osób prawnych, aż 5,1 miliarda złotych do budżetu! Przypominam, dla zobrazowania, że cały program 500 plus wynosić ma docelowo „jedynie” 40 miliardów złotych.

Wpływy do budżetu z CIT

Niedawno pisałem o tym, że w Biedronce co trzeci pracownik jest obcokrajowcem, burząc pewien mit, że może i jest to korporacja z zagranicznym rodowodem i przecież na pewno nie płaci tutaj podatków, to chociaż daje Polakom pracę. W obliczu wskazanych danych należy również wprost stwierdzić — Biedronka niewątpliwie płaci w Polsce podatki i to niemałe.

Ich ogólna wysokość może się ponadto zwiększyć, jeżeli rządzącym uda się w końcu wprowadzić podatek handlowy, który na szczęście udało się — na szczeblu unijnym — w pewien sposób zamrozić.

W sektorze handlowym, spośród hiper i supermarketów, jest to dosyć osobliwe, bo w zestawieniu resortu, jeżeli chodzi o płatników CIT próżno szukać właścicieli takich marek, jak Tesco, Makro, Aldi, czy Auchan. Podatki płaci jednak Rossmann, Marlboro (Philip Morris), Coca-Cola, Volkswagen, czy Nestle, a także Huawei, czy CD Projekt.

Źródło zdjęcia tytyłowego: Biedronka

31 odpowiedzi na “Czy Biedronka płaci podatki w Polsce? Tak, a nawet jest w ścisłej czołówce w tym zakresie”

 1. Piszecie artykuły na szybko? W tekście piszecie że Tesco nie płaci podatków a w dokumencie o platnikach jest ma 30 pozycji. Proszę o sprostowanie.

  • Gdzie masz taką informację? Ja gdzie nie spojrzę, to jest informacja, że tesco nie zapłaciło CIT ani w 2016, ani w 2017, ani w 2018r.
   A w dokumencie o płatnikach za 2018 r. Tesco jest na 30 miejscu, tylko że miejsce jest określane przez przychód. Jakbyś popatrzył na inne rubryki, to ta spółka wykazuje ostatecznie stratę pomimo tak dużych przychodów, przez co nie płaci CIT.
   Może zamiast spamować pod artykułami nie związanymi z tematem się najpierw dedukuj.

 2. Wchodząc któregoś razu do ZUSu nie dało się nie zauważyć pana ochroniarza z charakterystyczną kaburą… Podobnie pewnie jest w US ;-)
  Nic dziwnego że się boją – i tu i tu, poszkodowanych, pokrzywdzonych, rozgoryczonych petentów nie brakuje… ;p

 3. Drogi Redaktorze, w artykule jest błąd: Pekao, Santander i Jeronimo Martins wpłaciły kwoty liczone w setkach milionów zł, a nie w miliardach – czyli 10 razy mniej niż jest napisane.

 4. Z tego samego powodu, dla którego gangsterzy też chodzą uzbrojeni. Nie rozumiem problemu, musi być terror. Większość chce pieniędzy mniejszości.

 5. Jestem zażenowany nierzetelnością. Proszę się lepiej przyjrzeć tabelce, na którą się powołujecie – Jeronimo Martins zapłaciło ok. 0,5 mld zł, a nie 5 mld zł podatku CIT. A to tylko jeden z błędów w artykule…

 6. Zabawnie wygląda TVN S.A. oraz TVN Media sp. z o.o. – suma przychodów: 4 020 908 235 zł, a CIT – 24000 zł :) Z kolei Telewizja Polsat sp. z o.o. – przychód: 2 322 274 685 zł, CIT – 96 209 499 zł. Sam Cyfrowy Polsat S.A. – z przychodem 3 233 220 465 zł, CIT 95 657 577 zł.

 7. Sprawa jest bardzo prosta:
  1.Skarbówka została połączona z celnikami ze względu na uprawnienia do rewizji przesyłek – a celna część skarbówki tak jak celnicy kiedyś broń mieć niby musi.
  2.Ta broń jest oczywiście również po to,by KAS mająca uprawnienia służb mogła zaszaleć strasząc np. niektórych przedsiębiorców – w końcu skarbówka to nie od dziś aparat terroru…

 8. Dlaczego skarbówka się zbroi dobre pytanie, ale jeszcze prostsza odpowiedź. Każdy myślący znający dzisiejsze realia wie, że tak jak CBA tak i KAS to żołnierze rządzących, więc kupują im broń by miał ich kto bronić

 9. I rozumiem, że głównym dostawca tejże broni będzie Specna Arms? (zdjęcie artykułu), ciekawe czy pójdą w elektryki czy może na hardkora i w gazowki xd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *