Już nie osiągnięcie zdolności do samodzielnego utrzymania, ale wiek będzie wyznaczał koniec płacenia alimentów

Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji (4)
Już nie osiągnięcie zdolności do samodzielnego utrzymania, ale wiek będzie wyznaczał koniec płacenia alimentów

Czy można przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko? Można, ale musi się na to zgodzić sąd. Ministerstwo Sprawiedliwości, które pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu Cywilnego i innych ustaw, chce by pojawił się przepis, że obowiązek alimentacyjny wygasa, gdy dziecko skończy 25 lat.

Czy można przestać płacić alimenty?

Alimenty trzeba płacić. To obowiązek rodziców wobec dzieci. Jednak czasem pociecha, już dorosła wykorzystuje sytuację, no i rodzica. To trochę wina przepisów. Nie jest bowiem tak, jak się wielu osobom wydaje, że alimenty płaci się na dziecko do uzyskania przez nie pełnoletności. Nie jest też tak, że trzeba to robić, dopóki się uczy. Rodzice są zobowiązani do płacenia alimentów dziecku, które nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać. Z drugiej strony ustawodawca uznał, że są jakieś granice obciążenia rodziców i mogą się oni uchylić od tego obowiązku jeśli jest on połączony z nadmiernym dla nich uszczerbkiem. Mogą to też zrobić, gdy dziecko nie dokłada starań, by móc się samodzielnie utrzymywać. Powodem do uchylenia się rodziców od płacenia alimentów może tez być rażąco niewłaściwe postępowanie dziecka wobec rodzica. Jest i czwarta opcja, że dziecko posiada własny majątek, który pozwala mu na samodzielne utrzymywanie. Na przykład jest właścicielem nieruchomości, którą wynajmuje.

Powody do zmiany

Jeśli więc dorosłemu dziecku nie chce się uczyć. Albo rodzic znalazł się w trudnej sytuacji materialnej. Choruje. Nie może pracować. Może spróbować uwolnić się od obowiązku alimentacyjnego. Jeśli alimenty zasądził sąd, to tylko sąd może z tego obowiązku zwolnić. Konieczne jest złożenie pozwu o uchylenie lub obniżenie alimentów. Najważniejsze będzie w nim uzasadnienie swojego oczekiwania. Nie wystarczy opisanie sytuacji. Trzeba dołączyć dokumenty, potwierdzające na przykład pogorszenie stanu zdrowia. Orzeczenie o niepełnosprawności. Rachunki. Może dorosłe dziecko zmieniło stan cywilny. Pozew i dokumenty muszą przekonać sąd, że faktycznie albo sytuacja finansowa rodzica istotnie się pogorszyła, albo dorosłego dziecka polepszyła. Jeżeli powodem pozwu jest rażąco niewłaściwe postępowanie dziecka, to również trzeba to udowodnić. Mogą w tym pomóc świadkowie. Podobnie, jak w sytuacji, gdy dziecko tylko udaje, że chce skończyć studia. A w rzeczywistości czas spędza na przyjemnościach, za które płaci rodzic.

Pozew i koszty

Wniosek o uchylenie lub obniżenie alimentów trzeba złożyć z sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dorosłego dziecka. Wiąże się to z opłatą w wysokości 5 procent wartości sporu. Jeśli w pozwie występujemy o uchylenie to opłatę wylicza się w ten sposób, że kwotę płaconych alimentów mnożymy razy 12.  Następnie 5 proc. obliczamy od wyniku mnożenia. W przypadku gdy chodzi o obniżenie alimentów, to obliczamy sumę alimentów płaconych w roku. Następnie kwotę obniżonych alimentów mnożymy razy 12. Różnica między jedną a drugą sumą, to wartość przedmiotu sporu. Od niej obliczamy 5 proc. Jeśli ktoś nie jest w stanie pokryć takiej opłaty, może wystąpić do sądu o zwolnienie z kosztów.