Czy nieletni może kupić wszystko?

Firma Zakupy dołącz do dyskusji 24.04.2015
Czy nieletni może kupić wszystko?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Sprzedawcy powinni udostępnić klientom wszystko, czego Ci potrzebują, a jest to dostępne w sklepie. Niestety niektórych produktów nie można sprzedawać nieletnim, a niektóre zakazem objęte nie są.

Prawo w Polsce nakazuje sprzedawcy udostępnić każdemu klientowi towar, który jest wystawiony na regałach w sklepie, ale też zakazuje ono dostępu do niektórych produktów nieletnim. Sprzedawcy jednak często nie robią sobie nic z przepisów, a to może narazić ich na nieprzyjemności.

Niejednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacjami, gdy w mniejszych lub większych sklepach, kioskach, czy stoiskach osoby wyglądające na małoletnich dokonywały zakupu papierosów, piwa czy innych alkoholi. W wielu przypadkach sprzedawca nie chciał im tego sprzedać. Wtedy tłumaczyli się oni najczęściej, że to dla matki lub starszego brata, lub wręcz błagalnym tonem, że jeśli nie przyniosą tego pijanemu ojcu, to pobije on małoletniego i innych domowników. Niestety sprzedawcy często ulegają, a to może mieć dla nich opłakane skutki.

Udostępnienie zabronionych towarów małoletnim, zaniechanie czynności sprawdzenia dowodu osobistego osoby, którą podejrzewa się o mniej lat, niż sama deklaruje, może skutkować nałożeniem wysokich kar, odebraniem koncesji na sprzedaż alkoholu – a przyznać trzeba, że wiele sklepów gros przychodów ma właśnie z obrotu napojami wyskokowymi.

Kłopot zaczyna się, gdy młody człowiek chce kupić elektroniczny papieros lub potrzebne do jego napełnienia liquidy. Wiele z tych substancji zawiera nikotynę. Niektórzy sprzedawcy nie chcą ich sprzedawać małoletnim, ale to jest sytuacja sporna, gdyż nie ma zakazu sprzedaży tych produktów osobom poniżej 18 roku życia.

Każdy sprzedawca powinien sprawdzać dowód osobisty osób, które mogą według niego być młodsze, niż wydają się na pierwszy rzut oka. Przyznam, że bardzo zaskoczyło mnie zachowanie pewnego sprzedawcy, który poprosił mnie o okazanie dowodu, gdy chciałem kupić butelkę wina. Zdziwiłem się, ale potem przyznałem, że takie zachowanie powinno być standardem.

Jeśli jesteśmy świadkami sprzedaży alkoholu lub papierosów osobom małoletnim powinniśmy zwrócić uwagę sprzedawcy. Jeśli jest to nagminne, to fakt notorycznego naruszania prawa powinien zostać koniecznie zgłoszony odpowiednim służbom. Chodzi o zdrowie i życie dzieci. Z każdą tego typu sytuacją warto zwrócić się do biegłych w tych sprawach naszych prawników, którzy doradzą postępowanie lub pomogą przygotować stosowne pisma. Są oni stale dostępni pod adresem kontakt@bezprawnik.pl.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com