Czy w Polsce konkubinat zostanie zalegalizowany?

Gorące tematy Codzienne Rodzina Dołącz do dyskusji
Czy w Polsce konkubinat zostanie zalegalizowany?

Ludzi żyjących ze sobą w konkubinacie jest bardzo dużo, a ponadto ciągle ich przybywa. Niestety w Polsce nie ma możliwości zalegalizowania takiej formy związku. Nie pochwala go także kościół.

Konkubinat oznacza, że dane osoby żyją ze sobą tak jak ma to miejsce w małżeństwie, lecz nie zalegalizowały w żaden sposób swojego związku. Mieszkają razem, wychowują często wspólne dzieci, dzielą się zarobionymi pieniędzmi. Niestety nie mają żadnych praw, które przysługują małżonkom.

Konkubenci nie mogą po sobie dziedziczyć, chyba że jest sporządzony testament. Nie przysługują im także żadne świadczenia, takie jak choćby renta, alimenty. Pary żyjące w konkubinacie nie mogą adoptować dzieci.

Osoby żyjące w takich związkach, często argumentują taki fakt sytuacją wielu małżeństw, które mimo zawarcia, dość szybko się rozpadają i przytaczają statystyki, że dzieje się to coraz częściej. Według nich, związek konkubencki sprawia, że starają się o siebie bardziej, niż miałoby to miejsce w małżeństwie, gdzie po zawarciu związku wielu małżonków popada w rutynę i nie podtrzymuje więzi, tak jak robią to konkubenci. Dodatkowym ich argumentem jest to, że nie mając dzieci dużo łatwiej rozpocząć nowe życie. Pary małżeńskie są zmuszone do przejścia wielu procedur cywilnych i kościelnych, by znów być „wolne”, a w konkubinacie można rozejść się bez specjalnych formalności.

Wielu uważa, że konkubinat, to swego rodzaju pójście na łatwiznę i żadne argumenty nie przemawiają za tym, by taki związek uznać za zgodny z prawem. Nie mniej osoby żyjące w konkubinatach, wzorem tych z innych krajów, walczą o uznanie ich praw jako związków partnerskich. Czy i kiedy się to uda, nie wiadomo.

Każdy, kto chce, by jego rodzina żyjąca w konkubinacie, miała prawo do dziedziczenia, a także w przypadku, gdy są problemy z dochodzeniem swoich praw wobec osób trzecich i instytucji powinien zgłosić się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią doradzą i pomogą nawet w najtrudniejszych sprawach.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com