Czym jest crowdflying – Polacy pierwsi uruchomili usługę Flyover

Codzienne Technologie dołącz do dyskusji (1) 22.07.2015
Czym jest crowdflying – Polacy pierwsi uruchomili usługę Flyover

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Polacy pierwsi uruchomili usługę pozwalającą na grupowe wynajmowanie samolotów – crowdflying.

Sharing Economy dotyka coraz większej liczby dziedzin naszego życia. Ludzie wolą pożyczać pewne rzeczy za ułamek ich wartości, niż uiszczać całą opłatę, skorzystać z nich przez chwilę i potem odłożyć na półkę. Podobnie jest nie tylko z przedmiotami użytkowymi, ale też samochodami, mieszkaniami, a teraz także samolotami. Polacy pierwsi uruchomili usługę pozwalającą wynajmować samoloty rejsowe większym grupom ludzi – crowdflying.

Usługa Flyover polega na tym, że ktoś w wyszukiwarce wpisuje gdzie chciałby lecieć, skąd i w jakim terminie. Gdy pojawi się taka możliwość, to system pozwoli nam zapisać się na taki lot. Można też przejrzeć już rozpoczęte wątki, gdzie są informacje o locie (skąd, dokąd i kiedy). Gdy uzbiera się odpowiednia ilość osób, to lot może dojść do skutku.

Niestety na stronie operatora usługi nie znajdziemy żadnych informacji dotyczących choćby zgrubnych kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w przypadku, gdy znajdą się chętni i lot będzie mógł się odbyć. Jest za to informacja, że cena zawiera wszelkie opłaty, w tym za przewóz dużego bagażu. Loty do zagranicznych portów lotniczych z Polski przy kilkudziesięciu osobach wynoszą od kilkuset do tysiąca złotych. Możliwe, że w przypadku tej usługi będą się one kształtowały na podobnym poziomie.

Pierwsze wpisy, którym się przyjrzałem, dotyczą wyjazdów na różne imprezy, w tym mecze, koncerty, etc. Dzięki usłudze Flyover można zebrać grupę znajomych i w pewnym sensie wyczarterować samolot pasażerski, by udać się z nimi w konkretne miejsce na świecie. Dzięki lotom na i z imprezy można nie tyle zaoszczędzić na przelotach, ale noclegach już tak, a to często są niebagatelne kwoty, szczególnie gdy na daną imprezę wybierają się ludzie z całej europy (koncerty, imprezy sportowe, etc.).

O tym, czy usługa zaistnieje na naszym rynku i rozwinie się też na rynki zagraniczne, zadecydują najbliższe miesiące. Ciekawi mnie tylko, co o takim biznesie sądzą nasi czytelnicy?

Masz problemy związane z organizacją wycieczek, przelotów i przejazdów i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu Flyover