Czytanie książek zamiast kary więzienia za drobne przestępstwa

Gorące tematy Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (141)
Czytanie książek zamiast kary więzienia za drobne przestępstwa

Uważasz, że za drobne przestępstwa nie powinno się iść za kratki? Pewien sędzia też, dlatego jako wyrok nakazuje… czytanie książek!

Powstało już wiele dokumentów czy nawet filmów fabularnych (jak świetna Symetria) o życiu w więzieniu. Wedle wielu opinii, odsiadka nie pomaga w resocjalizacji, a jedynie utrudnia powrót do społeczeństwa. Na szczęście, z takim poglądem zgadza się też jeden sędzia i skazując przestępców stosuje nietypową karę.

To jednak nie nasza rodzima historia. Tym razem „takie rzeczy to tylko w Iranie”. Wszystko dlatego, że w kraju tym przyjęto niedawno ustawę, która zezwala na wydawanie alternatywnego wyroku, niż narzucony przez przepisy. Dzięki temu, sędzia Qasem Naqizadeh postanowił że tych, którzy dopuścili się jedynie lekkich przestępstw będzie karał w sposób mocno edukacyjny. Wydał już pierwsze wyroki, polegające na zakupie i przeczytaniu pięciu książek.

W celu weryfikacji tego, czy skazani wykonali wymagane czynności, muszą jeszcze napisać streszczenia do każdej z lektur. Co więcej, nie mogą wybrać też dowolnej powieści – istnieje lista, na której znajdują się zarówno proste w odbiorze książki, jak i literatura naukowa. Dobór jest ważny także dlatego, że po przeczytaniu tomy trafią do więziennej biblioteki.

Według sędziego, na karze skorzystają nie tylko ci, którzy są nią bezpośrednio dotknięci. Także osadzeni w więzieniu, którzy dostaną możliwość wypożyczenia nowych książek, mogą cieszyć się z wyroku. Ponadto, podobno możliwość czytelnictwa zmniejsza częstotliwość bójek wśród osadzonych.

Osobiście uważam, że opisywany pomysł jest rewelacyjny. Dodatkowo może zmniejszyć częstotliwość przypadków, w których ktoś popełnia drobne przestępstwo, bo uważa że w celi będzie mu lepiej niż na wolności. Kiedy następnym razem nie będę miał czasu lub odpowiedniej motywacji na przeczytanie nowej książki, rozważę wyjazd za granicę i zaparkowanie samochodu w niewłaściwym miejscu.