Reklama banku mówi o „absolutnie darmowej pożyczce”. Specjalna komisja sprawdziła, czy rzeczywiście tak jest.
Komisja Etyki Reklamy monitoruje treści, które docierają do nas m.in. z radia i telewizji. Odpowiada też na skargi złożone przez samych konsumentów. W lipcu 2015 rozpatrzony został wniosek, w którym skarżąca powątpiewała, żeby pożyczka pieniężna reklamowana jako darmowa była rzeczywiście zwolniona z jakichkolwiek opłat.
Treść skargi która wpłynęła do KER brzmi jak poniżej:
W przekazie pojawia się tekst „absolutnie darmowa pożyczka”. Jest to wprowadzanie w błąd konsumenta, gdyż nie ma darmowych pożyczek. Koszty mogą być ukryte ale NIE są zerowe.
Co w przypadku, jeżeli Getin Noble Bank, który posługiwał się taką reklamą, pobierałby opłaty za proponowaną usługę? Wtedy łamałby m.in. art. 2 ust. 1 Kodeksu Etyki Reklamy poprzez nie prowadzenie reklamy w poczuciu odpowiedzialności społecznej. Nadużyte byłoby także zaufanie odbiorcy.
Czy jednak tym razem reklama jest całkowicie zgodna z rzeczywistością? Z odpowiedzi uzyskanej przez Getin Bank, wynika że jak najbardziej. Instytucja napisała do komisji uzasadnienie, w której powołując się na artykuły prawne dowodzi, że oferowana pożyczka jest odpowiednio opisywana prze reklamą. Oto fragment pisma:
Bank nie zastrzega dla siebie żadnego z powyższych (ani też żadnego innego) sposobu wynagrodzenia.
Produkt Getin Noble Banku „Darmowa pożyczka” na okres do 12 miesięcy , w kwocie od 500 do 2 .000 zł jest skierowany do nowych klientów banku i pożyczka ta jest – zgodnie z jej nazwą – darmowa; w szczególności bez oprocentowania , bez prowizji , bez ubezpieczenia.
Przedmiotowa reklama wymienia zatem rzeczywiste cechy produktu
Zespołowi Orzekającemu nie pozostało więc nic innego jak tylko oddalić wniosek i pozwolić na dalszą emisję reklamy. Paradoksalnie – choć skarga konsumenta nie została uznana, cała sprawa skończyła się pozytywnie właśnie dla konsumentów. Mamy oto bowiem potwierdzoną informację, że darmowa pożyczka jest możliwa, a osoby szukające dodatkowych funduszy nie muszą „łapać się” w pułapkę wysoko oprocentowanych „chwilówek”.
Problemy z prawem bankowym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Fot. tytułowa: shutterstock.com