W dzisiejszych czasach depresje, nerwice i inne schorzenia psychiczne stały się niestety bardzo powszechne. Specjaliści od lat ostrzegają również przed coraz większym, negatywnym wpływem schorzeń psychicznych na zdrowie pracowników w Polsce. Oprócz złego oddziaływania na pracowników, problem depresji dotyka także gospodarki. Ostatnio opublikowane badanie UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl nie pozostawia wątpliwości – wpływ chorób psychicznych na gospodarkę jest znaczny.
Z powodu chorób psychicznych polska gospodarka traci co roku 3 mld zł
Badania UCE RESEARCH oraz portalu ePsycholodzy.pl pokazało skalę problemów psychicznych pracowników w Polsce. Warto jednak zaznaczyć, że badanie skupiało się tylko na nieobecnościach osób w pracy z powodu depresji nawracających i schorzeń nerwicowych. Z danych wynika również, że 66 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów depresyjnych.
Michał Pajdak z portalu ePsycholodzy.pl, który jest współautorem badania, tak wypowiadał się o jego wynikach:
W 2023 roku mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 7,85 proc. liczby dni absencji z powodu epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających w stosunku do 2022 roku. W powiązaniu z podniesieniem kosztów pracy, straty dla gospodarki z tego powodu wyniosły co najmniej 2,8 mld. Kwota ta została obliczona jako koszt pracy wraz z narzutami.
Ponad połowa pracowników z depresją nie szuka profesjonalnego wsparcia
Pomimo tego, że problem depresji wśród pracowników jest dobrze rozpoznany, aż 60 proc. z nich nie wykazuje woli rozwiązania swojego problemu. Jest to problem nie tylko osobisty – autorzy badania przypominają, że pracownik, który ukrywa swój stan psychiczny, może być nie tylko mniej wydajny, ale także po długim czasie trwania choroby całkowicie rezygnować z pracy (np. idąc na długotrwałe zwolnienie lekarskie).
Oprócz innych czynników atmosfera w pracy ma kolosalny wpływ na dobrostan psychiczny pracowników
Depresja pracowników ma wpływ nie tylko na obniżony nastrój, ale także jest skorelowana z obniżoną sprawnością psychofizyczną. Psychologowie alarmują – pracownicy, którzy doświadczają tego typu zaburzeń, mogą być także adresatami nieprzyjemnych reakcji ze strony pracodawcy. Pracownicy cierpiący na depresję nie wykonują swoich zadań w odpowiedni sposób, co ma wpływ na pogłębienie ich negatywnego stanu psychicznego. Psychologowie apelują zatem do pracodawców, aby zadbali o dobrostan pracowników w odpowiedni sposób, a także nie wywierali na nich nadmiernej presji, która może stać się trudna do udźwignięcia.