Musisz mieć konto firmowe, by znaleźć się na białej liście podatników VAT. Ale nawet jak cię to nie dotyczy, to i tak powinieneś je założyć

Biznes Firma Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji
Musisz mieć konto firmowe, by znaleźć się na białej liście podatników VAT. Ale nawet jak cię to nie dotyczy, to i tak powinieneś je założyć

Dlaczego warto mieć konto firmowe? Czasem jego posiadanie staje się obowiązkiem, jak to ma miejsce w wypadku tzw. białej listy podatników VAT. Ale nawet, gdy przedsiębiorca nie jest do jego zmuszony do jego posiadania, to powinien z niego korzystać. Tak jest wygodniej, sprawniej, a także bezpieczniej.

Dlaczego warto mieć konto firmowe?

Prawie każdy jednoosobowy przedsiębiorca w praktyce musi mieć konto, ale nie zawsze jest powiedziane, że chodzi o konto firmowe. Z tego powodu niektórzy przedsiębiorcy wolą poprzestać na korzystaniu z dotychczas wykorzystywanego konta prywatnego. Niestety nie jest do dobre rozwiązanie z wielu powodów. Na przykład dlatego, że niektóre banki wprost zabraniają wykorzystywania prywatnych kont do obsługi biznesu.

Czasem konieczność posiadania rachunku firmowego w wypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wynika z obowiązku, ale związanego z okolicznościami, a nie konkretnym przepisem prawnym. Taka sytuacja występuje w kontekście białej listy podatników VAT. Biała lista podatników VAT to potoczna nazwa wykazu podmiotów zarejestrowanych jako płatnicy VAT, czyli osób zajmujących się sprzedażą towarów lub usług wymienionych w ustawie o VAT.

W praktyce wykaz jest ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy mogą w łatwy sposób zweryfikować swoich kontrahentów. Do rejestru trafia się automatycznie, jeżeli spełnia się kilka podstawowych wymogów. Sam wykaz zawiera takie informacje, jak fakt bycia czynnym podatnikiem VAT, historię rejestracji jako tzw. vatowiec, a także numer konta do płatności. Co jest bardzo istotne, na białej liście podatników VAT znajdują się jedynie rachunki firmowe.

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców, transakcje powyżej 15 tys. złotych, które odbywają się pomiędzy przedsiębiorcami, muszą być bezgotówkowe. Niefigurowanie kontrahenta na białej liście VAT może być alarmujące. Biała lista podatników VAT jest więc pewnym wyznacznikiem uczciwości i rzetelności przedsiębiorcy. Figurowanie w nim powinno być oczywiste dla każdego vatowca, a że konto firmowe jest warunkiem niezbędnym, to jego założenie najcześciej jest po prostu konieczne.

Nawet, gdy nie jest to obowiązkiem, warto je złożyć

Nawet jeżeli jest się przedsiębiorcą niepodlegającym obowiązkowi – czy to wynikającemu z realiów, czy też przepisu prawa – posiadania konta firmowego, to niezwykle warto je założyć. Po pierwsze, jest to jedyna skuteczna metoda na bezwzględne oddzielenie transakcji firmowych od prywatnych.

Oprócz tego, że łatwiej jest wówczas zarządzać finansami, to będzie to również sytuacja znacznie bardziej komfortowa w wypadku kontroli. Dokonywanie zakupów firmowych i prywatnych z jednego konta niemalże uniemożliwia ich oddzielenie w taki sposób, by móc to rzetelnie udowodnić.

Warto wspomnieć, że opłaty związane z prowadzeniem rachunku firmowego co do zasady można wliczyć w koszta prowadzenia firmy. Do tego ewentualne zyski kapitałowe nie będą podlegać tzw. podatkowi Belki, a stanowić będą przychód z działalności gospodarczej, który rozliczany będzie tak jak inne przychody firmowe.

Same konta firmowe najczęściej skrojone są pod prowadzenie biznesu. Banki dodają do nich szereg przydatnych narzędzi i ofert, które wspierają przedsiębiorcę w prowadzeniu swojej firmy. Taką ofertę ma także Bank Pekao S.A., Partner tego wpisu.

Konto firmowe od Banku Pekao S.A.

Nasz Partner, Bank Pekao S.A., oferuje szeroki wachlarz rozwiązań dla biznesu, także dla mikroprzedsiębiorców. Na szczególną uwagę zasługuje Konto Przekorzystne Biznes, które z powodzeniem nazwać można kompletnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Kwietniowa oferta jest jeszcze bardziej korzystna.

Zainteresowany przedsiębiorca nie musi martwić się o podstawowe opłaty. W wypadku otwarcia pierwszego rachunku firmowego, opłaty za otwarcie i prowadzenie konta wynoszą 0 złotych przez pierwsze 24 miesiące. Także bezpłatna jest pierwsza karta MasterCard Business lub Visa Business. Mikroprzedsiębiorca może także liczyć na atrakcyjną ofertę uzyskania terminala płatniczego.

Przez pierwsze dwa lata bezpłatna jest również wielowalutowa karta MasterCard Business. Później także taką pozostaje, pod warunkiem istnienia rozliczonych transakcji bezgotówkowych na kwotę 500 zł miesięcznie. Konto firmowe można założyć bez wychodzenia z domu poprzez specjalną stronę internetową, za pośrednictwem nowoczesnej aplikacji PeoPay, bądź na infolinii banku, gdy posiadamy już jakieś konto w Banku Pekao S.A.

dlaczego warto zalozyc konto firmowe
Aplikacja PeoPay, szczególnie w odświeżonym wydaniu, jest jedną z najlepszych na rynku (zrzut ekranu z AppStore)

Na szczególną uwagę zasługuje promocja, zgodnie z którą zyskać można aż do 2000 złotych premii za założenie konta firmowego. Za samo założenie konta z kodem promocyjnym zyskać można aż 200 złotych, a poszczególne – związane z używaniem konta – działania jedynie zwiększają wysokość premii.

Promocja obejmuje także podstawowe czynności, jak aktywne korzystanie z rachunku firmowego, czy odnotowywanie wpływów. A także wymianę walut czy skorzystanie z oferty terminalu płatniczego. Więcej informacji o kontach firmowych uzyskać można na stronie internetowej banku.

Wpis powstał we współpracy z naszym Partnerem – Bankiem Pekao S.A.