Pracownicy, którzy chcieliby uzyskać dodatkowe środki na wakacje, a np. nie mogą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego, mogą niekiedy starać się o dofinansowanie urlopowego wyjazdu. Kto może otrzymać dodatkowe świadczenie wakacyjne oraz jakie warunki trzeba spełnić?
Dodatkowe świadczenie wakacyjne? Dofinansowanie z ZFŚS
Temat tzw. „wczasów pod gruszą” dofinansowanych przez pracodawcę powraca właściwie co roku w sezonie wakacyjnym. Wciąż wielu pracowników nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że niektórzy z nich mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie wakacyjne. Muszą jednak najpierw sprawdzić, czy ich pracodawca w ogóle dofinansowuje wakacje pracowników. Nie wszystkie firmy muszą utworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, z którego środki można przeznaczyć m.in. właśnie na usługi świadczone na rzecz różnych form wypoczynku pracowników.
Do utworzenia ZFŚS są zobowiązani m.in. pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Jednocześnie należy pamiętać, że zasady przeznaczania środków z ZFŚS ustala pracodawca. To oznacza, że nie musi on uznawać dofinansowania wypoczynku pracownika jako jednego z wydatków finansowanego z funduszu. Zamiast tego środki z ZFŚS mogą być przeznaczane np. wyłącznie na opiekę nad dziećmi w żłobkach czy przedszkolach. Pracownik powinien zatem w pierwszej kolejności zorientować się, czy pracodawca utworzył ZFŚS i na co zgodnie z regulaminem pracodawca może przeznaczyć środki z funduszu.
Jeśli regulamin ZFŚS przewiduje dofinansowanie do wypoczynku, pracownik powinien sprawdzić, jakie są kryteria przyznania dodatkowych środków.
To pracodawca ustala kryteria socjalne
Pracodawcy wyznaczają dodatkowe kryterium socjalne pozwalające na otrzymanie środków na dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu. Wysokość świadczenia jest uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej lub materialnej pracownika. Należy tym samym pamiętać, że np. dwóch pracowników uprawnionych do świadczenia otrzyma dwie zupełnie różne kwoty – ponieważ jeden z nich znajduje się w znacznie gorszej sytuacji.
Jednocześnie pracownicy powinni pamiętać, że dodatkowe świadczenie wakacyjne – nawet, jeśli spełniają wszystkie warunki – nie należy im się automatycznie. Aby je otrzymać, muszą złożyć specjalny wniosek do pracodawcy. W nim przedstawiają swoją sytuację.
Warto też zdawać sobie sprawę z faktu, że dodatkowe świadczenie wakacyjne przysługuje nie tylko pracownikom, ale też rodzinom oraz emerytowanym pracownikom i ich bliskim. Zdarza się również, że pracodawca w regulaminie określa dodatkową grupę osób, która może otrzymać środki z zakładowego funduszu na organizację wakacyjnego wypoczynku.