Koreańscy naukowcy wykazali, że długi czas dojazdów do pracy ma istotny związek z nasileniem objawów depresyjnych – poinformowała Newseria. Badanie przeprowadzone w Korei Południowej – kraju o najdłuższym średnim czasie dojazdu do pracy wśród krajów OECD i równocześnie największym nasileniu objawów depresyjnych – objęło prawie 23,5 tys. pracowników w wieku od 20 do 59 lat. Średni czas dojazdu do pracy w Korei Południowej wynosi 101 minut dziennie, podczas gdy na przykład w USA – 21 minut. Długi dojazd do pracy może pociągnąć za sobą duże koszty psychiczne.
Wyniki wskazują, że u osób regularnie spędzających ponad godzinę na dojeździe do pracy (w jedną stronę) występuje o 1,16 raza wyższe ryzyko pojawienia się objawów depresji niż u osób, u których czas dojazdu do pracy wynosi mniej niż pół godziny.
Długi dojazd do pracy to większe ryzyko depresji
Specjalista medycyny pracy i medycyny środowiskowej z Inha University Hospital, Dong-Wook Lee, zwrócił uwagę, że długi czas dojazdu do pracy może doprowadzić do zaburzenia równowagi między pracą a życiem osobistym, akumulacji stresu i zmniejszenia odporności psychicznej. Zależność między długim czasem dojazdu a depresją była szczególnie widoczna u nieżonatych mężczyzn, bezdzietnych, pracujących wiele godzin dziennie, wielodzietnych kobiet i osób pracujących w systemie zmianowym.
Badania przeprowadzone w Ameryce Łacińskiej i Wielkiej Brytanii potwierdziły te obserwacje. Zauważono, że długa droga do pracy nie tylko zajmuje czas, ale także ogranicza wolne chwile, które w innym wypadku moglibyśmy poświęcić na zainteresowania i aktywności sprzyjające rozładowaniu stresu.
Ile wynosi optymalny czas dojazdu do pracy?
Eksperci wskazują, że optymalny czas drogi do pracy to maksymalnie 30 minut i to najlepiej z towarzyszącą jej aktywnością fizyczną. To oznacza, że zamiast jazdy samochodem w miarę możliwości powinniśmy wybrać spacer lub jazdę na rowerze.
Z badania „Polacy o dojazdach do pracy” przeprowadzonego przez LeasingTeam Group wynika, że dla 81 proc. Polaków dojazd do miejsca zatrudnienia ma kluczowe znaczenie i wpływa na decyzję o przyjęciu oferty pracy. Ponad połowa przyznaje, że zaczęłaby szukać nowego pracodawcy w przypadku nagłej zmiany warunków dojazdu, chociażby ze względu na zmianę częstotliwości kursowania komunikacji publicznej. A czy jesteśmy skłonni do przeprowadzki w celu skrócenia dojazdu do pracy? Raczej nie. Prędzej zmienimy pracodawcę.
Dong-Wook Lee zwrócił uwagę na ograniczenie czasu dojazdu jako bardzo istotnego celu, który można osiągnąć poprzez ulepszenie transportu publicznego, strategię optymalnego rozkładu miejsc pracy i obszarów mieszkalnych oraz wprowadzenie pracy zdalnej tam, gdzie jest to możliwe.