Doladuj.eu – pobiera pieniądze i gromadzi skany dowodów osobistych

Codzienne Technologie Dołącz do dyskusji
Doladuj.eu – pobiera pieniądze i gromadzi skany dowodów osobistych

Od pewnego czasu pojawiają się nowe sposoby na wyłudzanie nie tylko pieniędzy, ale także danych osobowych. Jedną z takich stron jest Doladuj.eu, która jest swego rodzaju piramidą, której celem jest jak największy zarobek, gdyż po wpłacie nie dostaniesz doładowania, ale musisz w interes wkręcić innych znajomych, a pieniędzy może nie uda się odzyskać.

Serwis Doladuj.eu oferuje doładowania telefonów dowolnego operatora, a kusi tym, że już za wpłatę 25 zł można otrzymać aż 50 zł doładowania. Główna strona usługi kusi krzykliwymi kolorami i dużymi elementami, w których wyraźnie podano kwoty i informację o podwajaniu wpłaconych kwot.

Zachęcony reklamami użytkownik wpłaca odpowiednią kwotę i… nic się nie dzieje! Gdy oczekiwanie nieco go zdenerwuje, zacznie przeglądać regulamin i okaże się, że to była jedynie opłata aktywacyjna do założonego konta! Aby uzyskać wspomniane na głównej stronie doładowanie trzeba do tego samego – założenia konta w Doladuj.eu i opłaceniu w sumie 3-krotności wpłaconej przez siebie kwoty – namówić inne osoby. Jeśli warunek zostanie spełniony, to środki znajdą się na koncie maksymalnie po 7 dniach roboczych.

Osoby, które jednak nie chcą namawiać znajomych na wpłaty, mogą próbować zrezygnować z tego doładowania i odzyskać wpłaty, ale za cenę udostępniania serwisowi skanu swojego dowodu osobistego i odpowiednie podanie. Zapis w punkcie 16 regulaminu o tym wspomina, lecz nie gwarantuje tego w 100%!

doladujeu

Co więcej, nawet gdybyście otrzymali zwrot wpłaconych pieniędzy, wysyłacie firmie swoje dane osobowe, które w wpilu przypadkach mogą zostać użyte do działalności przestępczej – zakładania fikcyjnych kont w bankach, wyłudzania kredytów, wypożyczania pojazdów lub innych produktów, które potem mogą nie zostać zwrócone. Wszelkie takie działania narażają wysyłającego skan dowodu na spore nieprzyjemności.

Prawnik współpracujący z serwisem Bezprawnik.pl wyjaśnia:

W przypadku serwisów takich jak doladuj.eu zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Położenie firmy za granicą w znaczący sposób ogranicza pole działania instytucji takich jak UOKiK, które starają się w sposób stanowczy zwalczać tego typu praktyki. Przede wszystkim jednak przestrzegam przed wysyłaniem administratorom serwisu doladuj.eu jakichkolwiek danych osobistych, a w szczególności „skanów dowodu osobistego”. Może mieć to bardzo nieprzyjemne skutki, na przykład w postaci zaciągniętych na nasze nazwisko kredytów, od których następnie trudno będzie się uwolnić, choć oczywiście nie jest to niemożliwe.

Dodatkowo ważną informacją jest to, że firma zarejestrowana jest w Liberii, gdzie jest nieco odmienne prawo niż w Polsce, a procedury mogą przewidywać konieczność stawienia się osobiście w sądzie, znajdującym się w tym kraju!

Zanim zaczniecie korzystać z usług portali znalezionych w sieci – dobrze przeczytajcie cały regulamin, a jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, lepiej odpuścić, niż narazić się na nieprzyjemności.

Jeśli masz podobne problemy z tego typu działaniami stron internetowych lub osób wyłudzających dane i pieniądze, lub ktoś z Twojego otoczenia je ma, to zgłoś się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią Wam pomogą.

Zdjęcia pochodzą z freeimages.com