Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać wkrótce z nowej formy pomocy – mowa o wspominanym już na łamach Bezprawnika Funduszowym Pakiecie Antywirusowym. Jakie rozwiązania zawiera, kiedy będzie można składać wnioski i kto będzie mógł ubiegać się o dodatkowe środki?
Dotacja na bieżącą działalność gospodarczą. Jakie rozwiązania przewiduje nowa specustawa?
Funduszowy Pakiet Antywirusowy ma być uzupełnieniem tarczy antykryzysowej – tyle, że środki będą pochodzić wyłącznie z funduszy i programów unijnych. Specustawa funduszowa ma mieć moc wsteczną – od 1 lutego 2020 r. Będzie obowiązywać do końca bieżącego roku.
Co istotne, specustawa i cały Funduszowy Pakiet Antywirusowy to nie tylko dotacja na bieżącą działalność gospodarczą (chociaż niewątpliwie dla wielu firm to właśnie ten aspekt będzie kluczowy). Przedsiębiorcy mają także zyskać możliwość uznania za kwalifikowane wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii, wydłużenie terminów składania wniosków w różnego rodzaju konkursach o granty i dofinansowania czy wydłużenie terminów na poprawę złożonych już wniosków. Oprócz tego specustawa ma również umożliwić udzielanie ulg w spłacie należności, przedłużenie terminów w postępowaniach administracyjnych czy zawieszenie i wstrzymanie wykonania decyzji administracyjnej.
Z pomocy mogą skorzystać samozatrudnieni, mikro, małe i średnie firmy. Jest jednak pewien haczyk – np. samozatrudnieni mogą wnioskować jedynie o pomoc regionalnego programu operacyjnego, podobnie zresztą jak mikro i małe firmy. Średnie firmy z kolei mogą wnioskować w ramach programów operacyjnych Polska Wschodnia i Inteligentny Rozwój (w zależności od województwa). Dotacja obrotowa na bieżącą działalność gospodarczą może być dodatkowo przyznana jedynie tym firmom, które zanotowały spadek obrotów o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu 2020 r. w stosunku do analogicznego miesiąca z 2019 r.
Dotacja obrotowa na bieżącą działalność gospodarczą: na co będzie można ją wykorzystać i kiedy złożyć wniosek?
Pojawia się też więcej informacji na temat tego, na co będzie można przeznaczyć otrzymaną dotację na kapitał obrotowy. Przedsiębiorca będzie mógł m.in. sfinansować z tych środków wynajem powierzchni, media, ubezpieczenie, a także zakup towarów niezbędnych dla prowadzonej działalności.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nabór wniosków ogłosi prawdopodobnie 8 czerwca – przynajmniej w przypadku programów Polska Wschodnia i Inteligentny Rozwój. Jeśli chodzi o programy regionalne, warto śledzić komunikaty marszałków województw – to oni będą informować, do których instytucji mniejsi przedsiębiorcy mają zgłosić się po wsparcie. Można przypuszczać, że każda z tych instytucji ogłosi z kolei własny termin naboru wniosków.
Wnioski będzie można składać do końca roku, jednak już teraz pojawia się pewien problem – środki są ograniczone. To oznacza, że o przyznaniu pomocy może decydować kolejność złożonych wniosków.