Terminy naboru wniosków o dotację na kapitał obrotowy dla małych firm ogłoszono już w dwóch województwach – podlaskim i opolskim. Teraz dobra wiadomość czeka na mniejszych przedsiębiorców z kolejnego województwa, ale muszą się pospieszyć – nabór wniosków rozpoczyna się już jutro.
Dotacja na kapitał obrotowy: Dolny Śląsk rusza z naborem
Dotacja na kapitał obrotowy dla małych firm rusza bardzo powoli – teraz Dolny Śląsk dołączył do otwarcia naboru wniosków dla przedsiębiorców. Czasu jest jednak bardzo mało, a proces naboru wniosków potrwa zaledwie trzy dni. Wniosek o dotację na kapitał obrotowy będzie można złożyć już jutro, 23 czerwca (od godz. 8:00) do 26 czerwca (do godz. 15:00). Urzędnicy uprzedzają zresztą, że nabór wniosków może skończyć się jeszcze wcześniej – zostanie zamknięty po przekroczeniu o 150 proc. alokacji przewidzianej na nabór.
Wniosek będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie – wchodząc na tę stronę. Wniosek należy wypełnić za pośrednictwem Generatora Wniosków (dofinansowanie EFRR).
Jeśli chodzi o program dotacja na kapitał obrotowy dla samozatrudnionych, mikro- i małych firm, Dolny Śląsk wyróżnia się pozytywnie pod względem informowania o rozpatrywaniu wniosków. Przedsiębiorcy będą mogli dowiedzieć się, czy przyznano im dotację za pośrednictwem strony www.dip.dolnyslask.pl lub www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Oprócz tego każdy przedsiębiorca zostanie też dodatkowo zawiadomiony pisemnie o zakończeniu oceny jego projektu. Urzędnicy z Dolnego Śląska zastrzegli sobie też od razu więcej czasu na rozstrzygnięcie samego naboru. Przewidywane jest ono na sierpień 2020. To już zdecydowanie zła informacja dla przedsiębiorców – zwłaszcza, jeśli do tej pory otrzymali tylko część pomocy z innych instrumentów tarczy finansowej (lub nie otrzymali jej wcale).
Jaka jest maksymalna kwota wsparcia, na jaką mogą liczyć przedsiębiorcy? Aby ją obliczyć, należy pomnożyć stawkę jednostkową przez liczbę miesięcy uwzględnianą do wyliczenia kwoty pomocy (czyli trzy). Stawka jednostkowa w tym rozumieniu to 7 845,11 zł pomnożone przez pierwiastek z FTE (czyli liczby pełnych etatów). Wynik tego działania należy pomnożyć jeszcze przez trzy, by otrzymać maksymalną kwotę wsparcia.
Brak sygnału z pozostałych województw
Na razie nie wiadomo, co z pozostałymi województwami. Na przykład w województwie warmińsko-mazurskim deklarują, że nabór dla mniejszych firm ruszy – tyle, że nie wiadomo kiedy. Należy też pamiętać, że urzędy marszałkowskie i wskazane przez nich instytucje wcale nie mają obowiązku wystartowania z naborem wniosków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. To oznacza, że część przedsiębiorców może zostać odgórnie wykluczona z pomocy. Niejasna jest też sprawa dotacji w województwie małopolskim – docierają głosy, że nabór wniosków rozpoczął się tam jeszcze przed ogłoszeniem programu przez PARP (do sprawy wrócimy na łamach Bezprawnika).