„Zero Ukraińców czy innych podobnych”, podano w ogłoszeniu jednej ze smażalni ryb. Komentujący kłócą się między sobą, a nie ma o co

Gorące tematy Praca dołącz do dyskusji (324) 19.08.2019
„Zero Ukraińców czy innych podobnych”, podano w ogłoszeniu jednej ze smażalni ryb. Komentujący kłócą się między sobą, a nie ma o co

Udostępnij

Edyta Wara-Wąsowska

„Zero Ukraińców czy innych podobnych” – taki dopisek umieszczono w ogłoszeniu o pracę, które udostępniła na Facebooku jedna ze smażalni ryb. Post błyskawicznie rozniósł się po sieci, a niektórzy komentujący upierają się, że nie dziwią się autorowi ogłoszenia. Internauci kłócą się między sobą, a tymczasem powodów do kłótni nie ma, bo dyskryminacja w ofertach pracy jest po prostu niezgodna z prawem. 

Dyskryminacja w ofertach pracy

Kilka dni temu jedna ze smażalni ryb w Gdyni zamieściła na Facebooku ofertę pracy. Właściciele poszukiwali osoby do smażenia ryb. Samo ogłoszenie było sformułowane dość lakonicznie. Autor ogłoszenia podał stawkę, czas pracy, dodał również, że pracownik będzie miał zapewnione pełne wyżywienie. I gdyby na tym się skończyło, nie byłoby to wprawdzie ogłoszenie rekrutacyjne sformułowane w poprawny sposób i zawierające wszystkie niezbędne informacje, ale nie wyróżniałoby się też w żaden sposób na tle innych. Niestety, autor ogłoszenia postanowił jednocześnie zaznaczyć, jakich kandydatów z całą pewnością nie chce przyjmować. Umieścił więc dopisek, który wywołał lawinę komentarzy:

ZERO UKRAIŃCÓW CZY INNYCH PODOBNYCH.

tylko ludzi odpowiedzialnych.

Post został udostępniony w sieci na innych grupach i wywołał lawinę komentarzy. Część osób całkowicie popierała autora ogłoszenia, argumentując, że „ten kto pracował z Ukraińcami, ten rozumie”. Część z kolei twierdziła, że tak sformułowane ogłoszenie o pracę jest wyrazem ksenofobii i rasizmu właścicieli smażalni. Tyle, że to nie to jest w tym wszystkim najważniejsze – dyskryminacja w ofertach pracy, a z taką mamy do czynienia w tym przypadku, jest po prostu niezgodna z prawem.

Do bardzo podobnej sytuacji doszło jakiś czas temu w Gorzowie, gdzie z kolei właściciel restauracji stwierdził, że w jego lokalu jest praca tylko dla Ukraińców.

Ogłoszenie smażalni to przykład dyskryminacji bezpośredniej

Smażalnia dopuściła się zamieszczenia ogłoszenia, z którego wynika, że nie zamierza zatrudniać żadnych Ukraińców. To przykład dyskryminacji bezpośredniej, ujawnionej wprost. Prawo zakazuje odmowy zatrudniania pracowników ze względu na płeć, wiek czy narodowość (art. 123 Ustawy o promocji zatrudnienia i rynku pracy):

Kto ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, pochodzenie etniczne, wyznanie lub orientację seksualną odmówi zatrudnienia kandydata na wolnym miejscu zatrudnienia lub miejscu przygotowania zawodowego, podlega karze grzywny nie niższej, niż 3 tys. zł.

Już oferta sformułowana w taki sposób, w jaki zrobiła to smażalnia, stanowi dyskryminujące ogłoszenie o pracę. Czasem jednak zdarza się, że dyskryminacja nie jest wyrażona bezpośrednio. Za przejaw dyskryminacji pośredniej niektórzy eksperci uważają nawet popularne sformułowanie „młoda, dynamiczna osoba”, ponieważ jasno pokazuje preferencje pracodawcy co do wieku kandydatów.

Pracodawcy powinni być zatem ostrożni przy formułowaniu ogłoszeń rekrutacyjnych. Przykładowo, jeśli jakiś pracodawca obawia się, że cudzoziemiec nie sprawdzi się w danej pracy np. ze względu na biegłą znajomość języka, powinien w ogłoszeniu jasno wskazać swoje wymagania. W ten sposób uniknie nie tylko krytyki, ale i ewentualnej kary ze strony PIP.

324 odpowiedzi na “„Zero Ukraińców czy innych podobnych”, podano w ogłoszeniu jednej ze smażalni ryb. Komentujący kłócą się między sobą, a nie ma o co”

 1. Ciekawi mnie, czy wymierzono kiedyś karę z powodu odmowy zatrudnienia z powodu braku orzeczenia o niepełnosprawności. Taki wymóg w ogłoszeniach o pracę nie jest przecież rzadkością. A to przecież ewidentna dyskryminacja osób pełnosprawnych.

 2. Wystarczyła wymagana znajomość języka polskiego. Może pracodawcy mają dość pracowników ‚niepanimaju’, z którymi za cholerę nie idzie się dogadać. Zamiast więc płakać można się zastanowić, dlaczego tak się dzieje.

   • „Wystarczyła wymagana znajomość języka polskiego.”

    wystarczylo nic nie pisac a do ukraincow nie oddzwaniac po rozmowie skoro sa tacy zli…

   • Bardzo dobra znajomość języka polskiego w mowie i piśmie. I starczy.
    Prawo w końcu nie zakazuje wymagań ponad obowiązki – bo inaczej nie byłoby ogłoszeń typu „praca dla pani do butiku z odzieżą – wymagania znajomość branży, prawo jazdy kat. B oraz posiadanie samochodu osobowego”

 3. Trochę nie rozumiem tych przepisów. Przecież pracodawcy nawet jeśli by nie zamieścili takiego dopisku, to zawsze przy rozmowie rekrutacyjnej mogą powiedzieć „odezwiemy się do pana, jeśli zostanie pan wybrany” i sobie robić dowolną selekcję pracowników poza jakąkolwiek kontrolą, bez informowania pracowania o tym, czemu jego kandydatura została odrzucona.
  Z drugiej strony, to równie dobrze można napisać „wymagana jest bardzo dobra znajomość j.Polskiego i płynny polski akcent”? Wtedy nie ma mowy o dyskryminacji, bo nawet jak ktoś jest z innego kraju, to wciąż jest w stanie spełnić te wymaganie. Choć jest to prawie niemożliwe, ale z pewnością takie jednostki się znajdą. Albo żeby ograniczyć liczbę obcokrajowców sezonowych, można w wymogach podać warunek zezwolenia na stały pobyt na terytorium RP.
  Taka notka o ukraińcach to jak dla mnie prosta informacja, na którą nie powinien nikt zwrócić uwagi poza ukraińcami. Bo i po co kombinować, skoro można coś napisać wprost. Ale widocznie pisanie wprost jest karalne w Polsce, a potem się wszyscy dziwią, że Polacy to tacy kombinatorzy.
  A rąk do pracy jest potrzeba na tyle wiele, że każdy choć minimalnie ogarnięty obcokrajowiec znajdzie coś dla siebie i to w miejscach, które często są im przyjazne. Więc po co robić aferę z powodu takiej rekrutacji? Przecież nawet jakby ten szef został zmuszony zatrudnić ukraińca, to ich relacje pewnie by szybko spowodowały, że pracownik by sam chciał zmienić robotę na inną.

  • Mogą nie pisać, że nie lubią Ukraińców, ale i tak rozniesie się to pocztą pantoflową. Więc pewnie chcieli uprzedzić ewentualne plotki :D

 4. Firma ma prawo zatrudnia© lepszych – wg swoich kryteriów – i ukrainców lub feministek gender lub lewicowych humanistów nikomu nie potrzeba w coraz większej liczbie firma na konkurencyjnym rynku!

 5. Firma ma prawo zatrudnia© lepszych – wg swoich kryteriów – i dlatego
  ukraińców lub feministek gender lub lewicowych humanistów nikomu nie
  potrzeba – i to w coraz większej liczbie firm na konkurencyjnym rynku!

 6. nie buraku, nie masz, a wymaganie przenoszenia szafy to zdaje się pod pewne przepisy podlega, ale powodzenia w szukaniu facetów co temu podołają

 7. Ja sie nie dziwie, miałem do czynienia kilka razy z ukraińcami i są moim zdaniem nieodpowiedzialni.
  Ogłoszenie było uczciwe, jakby nie napisał o tym to wiele osób straciłoby czas i energię na rozmowę kwalifikacyjną której i tak by nie przeszlo.

  • Teraz pytanie: są niedopowiedziane bo są Ukraińcami, czy są nieodpowiedzialni i są ukraińcami? Sugerujesz że narodowość decyduje o tym jaki jest człowiek? Z twoich stwierdzeń bardzo łatwo przejść do tez o gorszym narodzie. Wszyscy znamy historię i do czego to prowadzi.

 8. co za dziwny artykuł…Przecież wszystko na tym polega ze na każdym kroku jest dyskryminacja… W przypadku gdyby świat zbudowany był według tego artykułu każdy miałby prace… Przecież firma informatyczna poszukuje np. informatyka więc Janusz z widłami w rękach który potrafi tylko pracowac w polu jest dyskryminowany?

  • Chłopię, nie można być takim tępym, rusz trochę głową…. Jeśli będą dwóch kandydatów i jeden będzie miał lepsze kwalifikacje i będzie Ukraińcem, to ten pracodawca i tak wybierze pierwszego. To jest łamanie prawa, takie coś mógł napisać tylko burak i tylko buraki mogą go popierać. Wielu Polaków pracuję za granicą co będzie jeśli ich też tak będą dyskryminować? Za jakiś czas u nas nie będzie Ukraińców, pojadą gdzie lepiej… A przyjadą z Syrii i jeszcze zatęsknisz lol

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *