Wiele osób otwierających jednoosobową działalność gospodarczą wskazuje jako siedzibę swojej firmy własne mieszkanie. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach działalność gospodarcza w domu będzie wiązać się z wyższym podatkiem.
Działalność gospodarcza w domu a koszty uzyskania przychodu
Działalność gospodarcza w domu umożliwia zaliczenie części wydatków związanych z eksploatacją mieszkania do kosztów uzyskania przychodu.
Jeszcze do niedawna nie było to takie oczywiste – koszty mieszkania w koszty uzyskania przychodu można było wliczyć wtedy, gdy przedsiębiorca wydzielił osobne pomieszczenie na biuro. W 2017 r. fiskus wydał jednak korzystną dla przedsiębiorców interpretację, a MF potwierdziło ją, zajmując podobne stanowisko w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich. Mimo to przedsiębiorca – przy rozliczaniu kosztów – powinien określić, w jakim zakresie mieszkanie służy prowadzeniu działalności. Zapobiega to sytuacji, w której osoba prowadząca działalność wlicza w wydatki firmowe cały czynsz i opłaty za media. W praktyce przedsiębiorcy w koszty uzyskania przychodu zaliczają ok. 20-30 proc. wydatków na mieszkanie.
Nie wszyscy jednak pamiętają, że działalność gospodarcza w domu to nie tylko możliwość zwiększenia kosztów firmowych, ale także – w niektórych sytuacjach – wyższy podatek.
Działalność gospodarcza w domu a podatek od nieruchomości
Przedsiębiorca, który zdecyduje się na działalność gospodarczą we własnym domu, powinien o tym fakcie poinformować władze gminy. W niektórych sytuacjach może bowiem dojść do zmiany sposobu użytkowania lokalu. A należy przecież pamiętać o podatku od nieruchomości – i znaczącej różnicy w opłatach. Jak wspominałam w tekście o wyższych opłatach lokalnych w 2021 r., stawka podatku od nieruchomości dla lokali mieszkalnych w 2021 r. może wynieść nawet 0,85 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, natomiast w przypadku budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności – aż 24,84 zł od 1m2. Różnica jest więc ogromna. W jakich sytuacjach gmina podejmuje decyzję o przekształceniu lokalu i zmianie jego sposoby użytkowania?
Na szczęście konieczności płacenia wyższego podatku nie powinni obawiać się przedsiębiorcy, którzy nie wydzielili w swoim mieszkaniu konkretnej przestrzeni do prowadzenia działalności. Osoby świadczące usługi np. online nie powinny mieć zatem powodów do zmartwień.
W nieco gorszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy prowadzą w swoim domu (w wydzielonym pomieszczeniu) biuro, w którym przyjmują klientów (może to być również gabinet kosmetyczny, lekarski itd.). Przystosowanie pomieszczenia może bowiem wiązać się z podjęciem pewnych działań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa klientom czy spełnienie norm higieniczno-sanitarnych. W takim wypadku gmina prawdopodobnie zdecyduje o zmianie sposobu użytkowania lokalu i w konsekwencji – o wyższym podatku od nieruchomości.