REKLAMA
  1. Home -
  2. Biznes -
  3. Początkujący przedsiębiorcy wymknęli się spod kontroli. Działalność nierejestrowana otworzyła drzwi do psucia rynku
Początkujący przedsiębiorcy wymknęli się spod kontroli. Działalność nierejestrowana otworzyła drzwi do psucia rynku

Działalność nierejestrowana została wprowadzona z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Miała ona być prostym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes lub dorobienie do etatu bez zakładania firmy i w związku z tym ponoszenia dużych kosztów. Niestety w praktyce działalność nierejestrowana coraz częściej staje się formą obchodzenia przepisów.

Miłosz Magrzyk11.07.2025 15:41
Biznes

Zgodnie z prawem osoba fizyczna może prowadzić drobną działalność, jeśli jej miesięczny przychód nie przekracza 75 proc. minimalnego wynagrodzenia i jeżeli w ostatnich 60 miesiącach nie wykonywała działalności gospodarczej.

Luki w przepisach i brak nadzoru szkodzą

Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną nie podlega potrzebie opłacania typowych składek związanych z biznesem, a przychody często nie są właściwie ewidencjonowane. Zamiast uproszczenia formalności, takie rozwiązanie otworzyło więc zdaniem niektórych furtkę do nadużyć.

REKLAMA

Problemem jest też brak spójnych danych. Według Ministerstwa Finansów w 2023 roku taką działalność prowadziło blisko 80 tys. podatników, a ich przychody przekroczyły 530 mln zł. Ale tak naprawdę nie wiadomo, ilu „ukrytych przedsiębiorców” działa w ten sposób. To zjawisko szczególnie szkodliwe dla budżetu państwa oraz dla w pełni opodatkowanych firm.

Tradycyjni przedsiębiorcy tracą konkurencyjność z powodu raczkujących biznesmenów

Z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że 30 proc. osób prowadzących działalność nierejestrowaną nie planuje rejestrować firmy w przyszłości. To wyraźny sygnał mówiący o tym, że dla wielu Polaków jest to docelowy sposób zarobkowania, a nie etap przejściowy. Tymczasem legalnie działające mikrofirmy muszą ponosić koszty związane z podatkami i księgowością, przez co tracą na konkurencyjności wobec osób, które lawirują w przepisach.

REKLAMA

Co więcej, skala zjawiska może być znacznie większa, niż się oficjalnie szacuje. Wzrost popularności działalności nierejestrowanej w połączeniu z brakiem ścisłej kontroli sprawia, że rynek deformuje się i wpływa na ceny usług, konkurencję oraz poczucie sprawiedliwości wśród przedsiębiorców.

Nie można w nieskończoność testować pomysłu na biznes

Zdaniem krytyków obecnych przepisów dotyczących działalności nierejestrowanej potrzebna jest kompleksowa reforma. Powinna ona uwzględnić limity i konieczność wyraźnego rozróżnienia między testowaniem pomysłu na biznes a realnym prowadzeniem działalności.

REKLAMA

Na stole leżą propozycje zwiększenia nadzoru, lepszej koordynacji przepisów oraz obowiązku rejestracji przy przekroczeniu określonego czasu lub liczby transakcji. Bez tych zmian działalność nierejestrowana może dalej rozrastać się poza kontrolą, pogłębiając nierówności w systemie gospodarczym i osłabiając wpływy do budżetu państwa.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi