Projekt Ministerstwa zdrowia: e-papierosy dostępne od 18 roku życia, wprowadzenie zakazu ich palenia w miejscach publicznych i nie tylko.
W związku z dyrektywą Unii Europejskiej dotyczącą wyrobów tytoniowych, która powinna wejść w życie z dniem 20 maja 2016 roku, Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt ograniczający do nich dostęp osobom nieletnim, a używający ich ludzie będą zobligowani do przestrzegania podobnych przepisów, jak zwykli palacze.
Projekt przewiduje, że liquidy i e-papierosy dostępne będą od 18 roku życia, czyli nieletni nie będą mogli ich kupić. E-papierosy będą mogły być używane tylko w tych miejscach, w których dozwolone jest korzystanie ze zwykłych papierosów tytoniowych. Już nie będzie puszczania dymka w pociągu, tramwaju, poczekalni, w halach sportowych, etc.
Projekt zmieni też podejście do zwykłych wyrobów tytoniowych. Wejdą w życie nowe przepisy dotyczące oznaczania wszelkich przedmiotów i wyrobów służących do przygotowywania i palenia tytoniu – nawet fajek wodnych. Zakazem sprzedaży zostaną objęte papierosy i tytonie „smakowe”, a także wszelkie substancje, które się do nich dodaje, czyli aromaty, kolory, a także substancje mogące mylnie informować o prozdrowotnym działaniu (witaminy) czy poprawie samopoczucia (tauryna, kofeina).
Zmianie ulegną także przepisy dotyczące transportu wszelkiego typu produktów tytoniowych. Przemieszczanie ich będzie śledzone za pomocą specjalnych mikroukładów, dzięki którym dodatkowo łatwo i szybko będzie można zweryfikować ich producenta.
Ustawa ma wejść w życie już 1 stycznia 2016 roku. Jednym słowem, jeśli nic się nie zmieni, to wielbiciele e-papierosów zostaną zrównani z użytkownikami „analogowych fajek”. Dzięki takiemu wypełnieniu dyrektywy unijnej, Ministerstwo zdrowia liczy na zmniejszenie osób korzystających z papierosów w Polsce.
Podnoszą się jednak głosy, że są to ingerencje w wolność gospodarczą, czyli w polskich producentów i importerów tytoniu. Zmiany w przepisach zgodne z dyrektywą unijną i autorskie dodatki do nich poczynione w ministerstwie mogą wpłynąć na gospodarkę Polski – akcyzy, podatki, etc. zasilają mocno budżet państwa. Co stanie się, gdy wpłaty do kasy zostaną ograniczone? Co więcej, jeśli ustawa wejdzie w życie już 1 stycznia 2016, a ostateczna jej treść zostanie zatwierdzona przez sejm pod koniec roku, to przedsiębiorcy z branży tytoniowej będą mieli niewiele czasu na wprowadzenie i dostosowanie się do wymogów.
Masz problemy związane z ograniczaniem praw obywatelskich lub naruszaniem wolności i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com