Pracowita wiosna? 13 pomysłów na to, jak ją przetrwać, zwiększyć efektywność w pracy, pokonać konkurencję i się nie przepracować

Firma Praca Dołącz do dyskusji (34)
Pracowita wiosna? 13 pomysłów na to, jak ją przetrwać, zwiększyć efektywność w pracy, pokonać konkurencję i się nie przepracować

Wiosna to początek ruchu w biznesie dla wielu branż. Rozpoczynają się prace budowlane, przemysł działa pełną parą, rolnicy też mają co robić. Ale co zrobić, aby ten ciężki okres przepracować jak najlepiej, aby potem zbierać owoce swoich działań? Jak zwiększyć efektywność w pracy?

Planowanie, planowanie, planowanie – choć w biznesie umiejętność improwizacji to ważna cecha, to jednak nic nie zastąpi zdolności odpowiedniego zorganizowania działalności przedsiębiorstwa. I, tak jak na wojnie, w biznesie dobrze jest mieć plan. Jak się przygotować na zazwyczaj pracowity, wiosenny okres? Kilkadziesiąt rad od dobrze prosperujących przedsiębiorców zebrał Turf Magazine, z których wybrałem najciekawsze i najbardziej uniwersalne.

Pomysły na większą efektywność w pracy – 13 rad, które zwiększą zyski

1. Rozmawiaj z klientami

Dobry przedsiębiorca wsłuchuje się w potrzeby rynku. Ale skąd wiedzieć, czego chcą nasi klienci? Najprościej po prostu z nimi rozmawiać – nie dość, że to łatwa metoda poznania ich potrzeb, to jeszcze pokazujemy nasze zainteresowanie. A w relacjach klient-przesiębiorca to niezwykle ważne. Customer service to podstawa sukcesu w każdej branży.

2. Przejrzyj swoje zasoby

Zdobyć klienta, a go utrzymać – to dwie różne sprawy. Czy sprzęt, z którego korzystamy, jest w pełni sprawny i niezawodny? Regularny serwis i dbałość o wykorzystywany w firmie park maszynowy pozwoli na realizację każdego zlecenia i zapobiegnie fatalnie wyglądającym problemom.

3. Notuj pomysły

Dobre pomysły na zwiększenie zysków czy ułatwienie sobie pracy przychodzą nieraz w bardzo niespodziewanych momentach (a choćby i w snach). Warto je od razu notować, choćby na serwetce (albo, bardziej współcześnie, w telefonie), aby nie uleciały one z głowy i doczekały się wdrożenia.

4. Twórz listy

Notować należy nie tylko pomysły, ale warto również tworzyć listy zadań. To proste rozwiązanie ułatwiające organizację pracy, planowanie zadań, a zarazem umożliwiające łatwą weryfikację poczynionych działań. Listy te można np. rozpisywać na tablicy dostępnej dla pracowników. Niech wiedzą, że szef ma plan.

5. Mądrze rozplanuj urlopy

Odpowiednie rozplanowanie urlopów to ważna rzecz, aby w momentach wymagających szczególnego zaangażowania pracowników wszystkie ręce były na pokładzie. Mamy wtedy większą pewność, że wszystkie zadania będzie można zrealizować, zamiast tłumaczyć się brakiem pracowników.

6. Nie rozpraszaj się

Skupienie się na celach zamiast rozpraszaczach różnego rodzaju to podstawa sukcesu. Stwórz plan dnia i go realizuj. Nie sprawdzaj kompulsywnie firmowej poczty, rób to co jakiś czas. Pamiętaj o zaplanowanych zadaniach i weryfikuj postępy.

7. Motywuj pracowników

Każda firma jest tak dobra, jak zatrudnieni w niej pracownicy. Warto dbać o to, by pracowali w niej najlepsi z najlepszych, a takich należy odpowiednio motywować. Różnego rodzaju benefity pracownicze czy po prostu zwykła pochwała za wykonane zadanie – to buduje dobrą atmosferę. Atmosferę sukcesu.

8. Przydziel zadania, obowiązki i potencjalne nagrody

Aby zadbać o efektywność w pracy, warto wyznaczyć jasno określone obowiązki i cele poszczególnym pracownikom. Raz, że pokazujemy, że nad wszystkim czuwamy, a dwa, że pozwala to na weryfikację jakości pracy – potrzeba przecież do tego jasnych kryteriów. A z kolei pracownik wie, czy w ogóle ma szanse na nagrody za przekraczanie zamierzonych celów. A to dodatkowa motywacja.

9. Zadbaj o stałych kontrahentów

Stały klient to skarb, bo zapewnia względnie stałe przychody. Dbaj o nich, dzwoń, wysyłaj kartki z życzeniami świątecznymi i pokazuj, jak bardzo ci na nich zależy. Jak w związku – drobne gesty budują jakość.

10. Jasno komunikuj swoje oczekiwania i plany

Mieć plan – to jedno, ale trzeba jeszcze go jasno komunikować swoim pracownikom. Każdy lubi wiedzieć, że działa nie w chaosie, od przypadku do przypadku, ale według ustalonych reguł, zgodnie z planem. Nikt jednak nie czyta w myślach, dlatego swoje oczekiwania względem pracowników należy jasno i szczerze komunikować.

11. Monitoruj efektywność

Jeśli praca jest zaplanowana, a pracownicy wiedzą, co mają robić, można monitorować ich osiągnięcia. Wiemy wtedy, jakie jest pole manewru do ewentualnych zmian, co można poprawić, a gdzie dokonać modyfikacji – czy to planu, czy sposobu pracy, czy jeszcze w innych miejscach.

12. Odstresuj się

Stres nieodzownie łączy się z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale warto minimalizować jego ilość. Może warto np. zainstalować konsolę do gier w pracy, albo – po godzinach – znaleźć sobie hobby, przy którym się uspokoimy?

13. Odpocznij

Efektywność w pracy będzie spadać, jeśli będziemy przemęczeni. Dobry sen czy przerwy w pracy to ważna sprawa, ale obowiązkowo należy od czasu do czasu wybrać się na urlop. Najlepiej gdzieś daleko, aby odseparować się od pracy w możliwie największym stopniu. Pełni energii będziemy przydatni firmie dużo bardziej niż zmęczeni i sfrustrowani.