MF potwierdza: z ulgi dla klasy średniej skorzysta więcej osób

Finanse Podatki Praca Dołącz do dyskusji (94)
MF potwierdza: z ulgi dla klasy średniej skorzysta więcej osób

Okazuje się, że z ulgi dla klasy średniej skorzysta więcej podatników, niż pierwotnie mogłoby się wydawać. Dodatkowo Ministerstwo Finansów naprawiło również wadliwy przepis, który nastręczał wątpliwości interpretacyjnych, jeśli chodzi o ulgę dla klasy średniej dla przedsiębiorców. 

MF: emeryci skorzystają z ulgi dla klasy średniej

Poseł Stanisław Żuk złożył do Ministerstwa Finansów interpelację poselską w sprawie ulgi dla klasy średniej. Jak poseł zaważa w interpelacji, na zmianach podatkowych stracą emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenia w kwocie powyżej 4900 zł brutto – czyli ok. 900 tys. osób. Wszystko przez brak możliwości skorzystania z ulgi dla klasy średniej. Poseł dopytuje w interpelacji, czy to kara za zbyt długą aktywność zawodową i ciężką pracę.

Jak na interpelację odpowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski? Przypomniał, jakie przychody trzeba uzyskiwać, aby skorzystać z ulgi dla klasy średniej (między 68 412 zł do 133 692 zł rocznie.). Dalej możemy przeczytać, że

Wysokość ulgi jest ustalana indywidualnie. Oblicza się ją według wzorów podanych w ustawie. Odrębny wzór stosuje się w trakcie roku przy obliczaniu zaliczek na podatek (przez płatnika lub podatnika), odrębny zaś po zakończeniu roku. Ostateczne rozliczenie ulgi następuje w zeznaniu podatkowym.

Z ulgi mogą również korzystać emeryci i renciści, którzy uzyskają ww. przychody. Ulga nie zawiera bowiem żadnych ograniczeń podmiotowych. Jedynymi kryteriami jej stosowania są rodzaj i wysokość uzyskanych przychodów.

Z interpelacji wynika zatem, że pracujący emeryci skorzystają z ulgi dla klasy średniej. Jest to jednak o tyle zaskakujące, że nowe przepisy jasno wskazują, że z ulgi tej może skorzystać podatnik, który uzyskał odpowiednie przychody z pracy na etacie (rozumianej jako stosunek pracy, służbowy stosunek pracy, spółdzielczy stosunek pracy lub praca nakładcza) lub z pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie powinno zatem dziwić, że taki zapis wywoływał wątpliwości – i sugerował, że emerytów jednak nie obejmie ulga dla klasy średniej.

MF naprawiło też błąd w przepisach

Ucieszyć się mogą również przedsiębiorcy, którzy nie będą musieli martwić się niejasnym przepisem dotyczącym ustalania ulgi dla klasy średniej przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. W drodze nowelizacji MF doprecyzowało kwestię „kosztów prowadzenia działalności”. Po zmianach, w celu ustalenia ulgi dla klasy średniej, przychody trzeba będzie pomniejszać o koszty uzyskania przychodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – co już nie powinno budzić jakichkolwiek wątpliwości.