Nowe banknoty jeszcze lepiej zabezpieczone przed kopiowaniem. Spróbujcie je zeskanować – urządzenie wyłączy się

Finanse Technologie Dołącz do dyskusji (78)
Nowe banknoty jeszcze lepiej zabezpieczone przed kopiowaniem. Spróbujcie je zeskanować – urządzenie wyłączy się

Euro zabezpieczone przed kopiowaniem jak mało co. Na najnowszych banknotach znajduje się konstelacja EURiona – to te tajemnicze 5 kółek. One mogą wyłączyć skaner lub ksero!

O zabezpieczeniach banknotów słyszeliście i czytaliście pewnie sporo. Wszystkie te mikrodruki, specjalne farby, papier, wklejane metalowe paski, wypukłości, to betka. Wiecie, że na najnowszych banknotach znajduje się 5 tajemniczych kółek, które przypominają konstelację Oriona.

A co mnie obchodzi konstelacja Oriona na banknotach? Tak może ktoś zapytać, bo w sumie, jakie to może mieć znaczenie? Inna osoba zastanowi się, czy to jakaś zmowa bankierów lub mennic państwowych na Świecie? A może przy ich projektowaniu brali udział Masoni lub Iluminaci i jest w tym jakieś tajemnicze przesłanie o kosmitach?

Euro zabezpieczone przed kopiowaniem

Faktem jest, że te 5 kółek jest odzwierciedlonych na banknotach i już. Na każdym znajdują się w innym miejscu. Dodatkowo na jednych jest to po prostu jeden z osobnych elementów, na innych są one wkomponowane we wzór. Jeśli nie wierzycie, polecam sprawdzić to samemu.

Dość sporo napisał o tym portal Bankier.pl, a ja postaram się skrócić wywód i przedstawić Wam konkret. Wzór ten jest jeszcze jednym, dość specyficznym zabezpieczeniem banknotów przed ich kopiowaniem. Odkrył to w 2000 roku niejaki Marcus Kuhn, który, mimo że był wtedy doktorantem na uniwersytecie Cambridge, chciał skserować nieco pieniędzy.

Pomijam to, czy było to dla zgrywy, czy zabrakło mu po prostu pieniędzy. Mimo iż kładł na szybie kserokopiarki różne banknoty, to maszyna za każdym razem odmawiała współpracy i wyświetlała komunikat o tym, że kopiowanie banknotów jest nielegalne. Wybranie opcji monochromatycznej nie wywoływało takiej reakcji.

Marcus postanowił odkryć sekret maszyny i zaczął szukać elementów wspólnych na banknotach, które chciał powielić. W końcu odnalazł powtarzalny wzór pięciu kółeczek. Postanowił nanieść taki wzór na zwykłą kartkę i poddać ją próbie kserokopiarki. Po wielu podejściach okazało się, że jeśli wzór jest żółty, zielony lub pomarańczowy, to maszyna odmawia współpracy. Inne kolory można było kserować do woli.

Bankier.pl dotarł też do strony stworzonej przez Grupę Banków Centralnych i zawierającej informacje o Banknotach i zapobieganiu fałszerstwom.

Jest tam ciekawy zapis:

Ta strona internetowa jest prowadzona przez Grupę Banków Centralnych ds. Powstrzymywania Fałszerstw Pieniądza (Central Bank Counterfeit Deterrence Group –CBCDG). Grupa opracowała system przeciwdziałania fałszerstwom (Counterfeit Deterrence System – CDS), który uniemożliwia wykorzystywanie komputerów osobistych oraz sprzętu i oprogramowania do cyfrowej obróbki obrazu przy fałszowaniu banknotów. Wielu producentów sprzętu komputerowego i oprogramowania dobrowolnie wprowadziło system CDS, który uniemożliwia rejestrację i reprodukcję chronionych banknotów przy pomocy komputerów osobistych i narzędzi do cyfrowej obróbki obrazu. Przy pomocy technologii CDS nie można namierzyć poszczególnych użytkowników konkretnych komputerów ani aplikacji.

Rafał Mundy z Bankier.pl (tutaj zagubiony link do źródła, redakcję Bankiera za przeoczenie przepraszamy) zrobił eksperyment i chciał sprawdzić, czy uda mu się powielić banknot z widocznymi 5 kółkami. Co więcej, zakrył niemal cały i uwidocznił elementom optycznym urządzenia jedynie wspomnianą konstelację EURiona. Okazało się, że skaner nie zadziałał. Inne materiały skanował poprawnie.

To jak jest z tą konstelacją EURiona na nowych banknotach? Jest skutecznym zabezpieczeniem, czy może to kolejna teoria spiskowa?