FIFA 17 zostanie usunięta z Rosji za „gejowską propagandę”?

Gorące tematy Zagranica 06.12.2016
FIFA 17 zostanie usunięta z Rosji za „gejowską propagandę”?

Udostępnij

Mariusz Lewandowski

Rosja jest krajem, który nie sprzyja przesadnie prawom homoseksualistów. Orientacje seksualne odmienne od heteroseksualnej są tam niemile widziane, szczególnie w kontekście ich propagowania. A co ma z tym wszystkim wspólnego FIFA 17? 

FIFA 17 to popularna gra sportowa o piłce nożnej. Jak wiele produkcji tego typu, w dzisiejszych modelach biznesowych, stara się zarabiać nie tylko w markecie z grami, ale też przez tryb zabawy w internecie – sprzedając wirtualne monety, za które można kupować piłkarzy czy organizując różne wydarzenia. Fani mogli zetknąć się z Halloween, co zaowocowało rozdawaniem kostiumów piłkarskich w kształcie kościotrupów, a pod koniec listopada zaczęto rozdawać graczom koszulki w bardzo nietypowej, tęczowej kolorystyce.

356504186

Nie ma co doszukiwać się w sprawie drugiego dna – tak, akcja była związana z inicjatywą walczącą o prawa homoseksualistów. Jest tajemnicą poliszynela, że nie są oni przesadnie mile widziani w środowisku piłkarskim. Pomijając rozmaite przyśpiewki kibiców i pseudokibiców, nawet „szatnia” miałaby problem z zaakceptowaniem piłkarza-geja, o czym mówił m.in. Thomas Hitzlsperger, który „coming outu” dokonał już po zakończeniu swojej sportowej kariery.

Gejowska propaganda w FIFA 17?

W kampanii Rainbow Laces, przeprowadzanej przez brytyjską organizację Stonewall, wzięło udział wiele różnych instytucji ze świata futbolu – szczególnie brytyjskiego. Nawet Premier League na chwilę pokryła swoje logo charakterystycznymi, tęczowymi barwami. Nie dziwi zatem, że i EA Sports chciało jakoś włączyć się do tej kampanii.

A może jednak dziwi? Przyznam, że osobiście byłem dość mocno zaskoczony, że tego typu elementy pojawiły się w grze komputerowej o tak neutralnej tematyce jak piłka nożna. Rozmawiałem też o tym m.in. z kolegami z redakcyjnego grona i niektórzy z nich dość ostro wypowiadali się o tej decyzji uznając takie manifestacje za „niepotrzebne ideologizowanie”. Mam wrażenie, że tego typu nachalne inicjatywy bardziej szkodzą wizerunkowi homoseksualistów, niż im pomagają.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Dużo ostrzej zareagowali na sprawę rosyjscy parlamentarzyści, którzy domagają się zakazu sprzedaży i wycofania gry FIFA 17 z kraju, zarzucając jej „gejowską propagandę”. Jak donosi The Guardian, zwrócono się do tamtejszej instytucji odpowiedzialnej za media z prośbą o reakcję, powołując się na lokalne prawo obowiązujące od kilku lat, które zakazuje promocji orientacji seksualnej innych osób, niż „tradycyjna”, mając na uwadze właściwy rozwój psychologiczny najmłodszych.

Po raz kolejny, tym razem w drugą stronę, zadaję sobie w tym artykule pytanie – czy to aby nie przesada?