Fiskus łatwiej sprawdzi majątek samozatrudnionych i mikrofirm. Przedsiębiorcom przybędzie też dodatkowych obowiązków

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (848)
Fiskus łatwiej sprawdzi majątek samozatrudnionych i mikrofirm. Przedsiębiorcom przybędzie też dodatkowych obowiązków

W ramach Polskiego Ładu przedsiębiorcy nie tylko zapłacą wyższą składkę zdrowotną, ale także – przybędzie im nowych obowiązków. Dzięki nim fiskus łatwiej sprawdzi majątek samozatrudnionych. Wszystko po to by sprawdzić, czy nie zawyżają oni sztucznie kosztów. 

Fiskus sprawdzi majątek samozatrudnionych. I nie tylko

Liniowa składka zdrowotna to z pewnością dla wielu przedsiębiorców największa zmiana, którą przyniesie realizacja Polskiego Ładu. I to zwłaszcza, że rządzący na razie milczą, jeśli chodzi o wprowadzenie ulgi dla przedsiębiorców (na wzór tej, którą planują dla etatowców).

Okazuje się jednak, że problemów jest znacznie więcej. Jednym z nich są nowe obowiązki dla podatników PIT i CIT. Mogą one być szczególnie dotkliwe dla tych pierwszych – czyli głównie samozatrudnionych i jednoosobowych działalności gospodarczych. Jak informuje prawo.pl, z projektu Polskiego Ładu wynika bowiem, że od 2023 r. przedsiębiorcy będą musieli prowadzić księgi rachunkowe, podatkowe księgi przychodów i rozchodów, ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przy pomocy programów komputerowych, a następnie – przesyłać te dane. To z kolei oznacza, że fiskus łatwiej sprawdzi majątek samozatrudnionych i mniejszych firm. Dzięki wprowadzeniu nowych obowiązków fiskus będzie mógł np. zweryfikować, czy przedsiębiorcy – zwłaszcza ci najmniejsi – nie zawyżają sztucznie kosztów.

Skarbówka zyska też kolejne dane, na podstawie których będzie mogła wytypować podmioty do kontroli podatkowej. Co jednak bardziej istotne, przedsiębiorcy będą musieli wysyłać dane w formie ustrukturyzowanej – i to nie tylko raz na rok, ale w dużej mierze – także co miesiąc. Chodzi o księgi podatkowe, gdy na podstawie ksiąg i ewidencji ustalany jest dochód, od którego wpłacane są comiesięczne zaliczki.

Dodatkowo nie wiadomo, czy Ministerstwo Finansów planuje udostępnić przedsiębiorcom odpowiednie narzędzia, z których mogliby skorzystać przy dopełnianiu nowych obowiązków. Warto podkreślić, że nowe obowiązki będą szczególnie uciążliwe dla tych przedsiębiorców, którzy samodzielnie prowadzą swoją księgowość.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że idzie przedsiębiorcom na rękę

Co ciekawe, Ministerstwo Finansów twierdzi, że nowe obowiązki… odciążą przedsiębiorców. Dane mają być zbierane w celu „zmniejszenia obciążeń przedsiębiorców związanych z prowadzeniem kontroli” poprzez umożliwienie skarbówce „weryfikacji prawidłowości rozliczeń i wykrywania nadużyć w formie zdalnej”. Jak podkreśla MF – bez konieczności przeprowadzania przez pracowników skarbówki czynności w siedzibie firmy przedsiębiorcy. Interesujące jest również to, że MF zasłania się, że nowe obowiązki przedsiębiorców przyczynią się też do umożliwienia rządzącym podjęcia działań zmierzających do udostępnienia usługi Twój e-PIT/e-CIT.