REKLAMA
  1. Home -
  2. Zbrodnia i kara -
  3. Fundacja LGBT ponownie wygrała z drukarzem - nie mógł odmówić drukowania ulotek. Nie pomógł nawet Ziobro
Fundacja LGBT ponownie wygrała z drukarzem - nie mógł odmówić drukowania ulotek. Nie pomógł nawet Ziobro

Sprawa drukarza, który odmówił wykonania usługi na rzecz fundacji LGBT rozgrzała opinię publiczną w okresie wakacyjnym. Sytuację dodatkowo podgrzała decyzja Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry do przyłączenia się prokuratury do tego postępowania. 

Przypomnijmy pokrótce tę historię

Fundacja LGBT Buisness Forum zamówiła w drukarni usługę wykonania plakatów promujących wydarzenie organizowane przez te środowisko. Przedsiębiorca odmówił, powołując się na coś co można nazwać - modną ostatnio - klauzulą sumienia. Stwierdził, że swoją pracą nie ma zamiaru działać na rzecz promowania ruchów LGBT. Fundacja uznała to zachowanie za dyskryminujące wobec czego sprawa znalazła swój finał w sądzie. Ten sięgnął do kodeksu wykroczeń gdzie znalazł art. 138, który brzmi:

Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny.

po czym stwierdził, że drukarz popełnił właśnie to wykroczenie. W wyroku nakazowym uznał go winnym zarzucanego mu czynu i skazał na karę grzywny w wysokości 200 zł. Wyrok nakazowy to taki wyrok, który może być wydany, gdy okoliczności danego czynu nie budzą wątpliwości, oskarżony ma więcej niż 17 lat i pozostaje na wolności, a czyn ścigany jest z oskarżenia publicznego. Nie trzeba wtedy przeprowadzać rozprawy. Skazany ma 7 dni od otrzymania wyroku na złożenie sprzeciwu. Gdy wniesie go skutecznie wyrok upada i sprawa toczy się w procesie zwykłym. Tak też stało się w tym wypadku.

REKLAMA

No i się zaczęło

Prawicowe media grzmiały o postępującej homozagładzie, drukarza w obronę wzięło stowarzyszenie Ordo Iuris, a Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny zapowiedział przystąpienie Prokuratury Okręgowej w Łodzi do sprawy by ta stała na straży "Obiektywnego rozpatrzenia złożonego wniosku o ukaranie, mając na względzie zasady wolności sumienia i zdrowego rozsądku". Minister w swoim oświadczeniu stwierdził:

Sądy są zobowiązane strzec konstytucyjnej wolności sumienia, a nie ją łamać. Mają stać na straży praw i wolności obywateli, w tym także wolności działalności gospodarczej, a nie narzucać im przymus. Żadne ideologiczne racje nie uzasadniają naruszania tych fundamentalnych zasad.

Po stronie fundacji stanęły liczne organizacje pozarządowe, w tym Amnesty International czy Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

REKLAMA

Ponowny proces, tym razem na zasadach ogólnych rozpoczął się w listopadzie. Przedsiębiorca ponownie nie miał szczęścia. Sąd uznał go winnym wykroczenia jednak odstąpił od wymierzenia kary, co miało być spowodowane sytuacją rodzinną obwinionego. Drukarz już zapowiedział apelację.

Do trzech razy sztuka?

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi