Właśnie ruszył nabór wniosków dla przedsiębiorców, którzy chcą by Fundusze Norweskie pomogły im w rozwoju firmy. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ma do rozdysponowania prawie 100 milionów euro. Wnioski składać mogą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Czasu jest sporo, bo termin składania aplikacji mija 31 marca.
Fundusze Norweskie – na co można je przeznaczyć?
Pieniądze trafią do firm, które planują wejść w innowacyjne technologie działając w jednym z trzech obszarów. Po pierwsze – technologie przyjazne środowisku. Fundusze Norweskie pomogą tym przedsiębiorcom, którzy chcą rozwijać się, ograniczając jednocześnie swój negatywny wpływ na środowisko. Czyli fotowoltaika, oświetlenie LED, recykling, niskoemisyjność i wiele innych bardzo modnych dziś dziedzin. Po drugie – pieniądze na innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych. Tu również kluczowy jest pozytywny wpływ proponowanego produktu na środowisko. I wreszcie trzeci obszar: technologie poprawiające jakość życia. W tym wypadku dotacje trafią do firm planujących stworzyć coś, co pomoże w codziennym życiu osób mających pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Szczególnie dotyczy to osób starszych.
Wsparcie oferowane przez Fundusze Norweskie można przeznaczyć na cały szereg inwestycji. W obszarze technologii przyjaznych środowisku pieniądze mają szanse trafić na przykład na maszyny i urządzenia czy na eksperymentalne prace rozwojowe. Firmy chcące wejść w dziedzinę innowacji w obszarze wód morskich i śródlądowych mogą dofinansować między innymi usługi doradcze czy pokrycie dodatkowych kosztów w zakresie ochrony środowiska. Obszar technologii poprawiających jakość życia proponuje z kolei wsparcie takich działań jak testowanie prototypów z udziałem końcowych użytkowników danego produktu.
Jak duże wsparcie oferują Fundusze Norweskie?
Fundusze Norweskie mogą dofinansować dane przedsięwzięcie nawet do wysokości 70% kwalifikowanych kosztów projektu. Czyli – w optymistycznym wariancie – nawet do 2 mln euro. W szczególny sposób traktowane są firmy prowadzone przez kobiety. Dla nich przeznaczona jest dodatkowa pula środków, w których dofinansowanie co prawda wynosi mniej – do 200 tysięcy euro, ale za to może wynieść do 85% kosztów. Ważne jest jednak, by i tu dany projekt był innowacyjny w jednym z trzech opisanych wyżej obszarów.
Czym są Fundusze Norweskie?
Norweski Mechanizm Finansowy wprowadzono po to, by trzy kraje niebędące członkami Unii Europejskiej miały szanse na pełen dostęp do unijnych towarów. Chodzi tu o Norwegię, Islandię i Liechtenstein. W 2017 roku pojawił się spór między Polską a Norwegią w tej sprawie. Bo nasz rząd nie chciał, by pieniądze rozdzielała niezależna instytucja. Chodziło tu o środki na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, które ostatecznie jednak są rozdysponowane przez NGO-sy. Od 2004 roku przez osiem lat Polska korzystała z podobnej pomocy ze strony Szwajcarii. Ten program jednak przestał działać w 2017 roku.