LEGO od lat uznawane są z najlepsze zabawki dla dzieci. Uwielbiają składać je nie tylko dzieci, ale również dorośli. Duńskie klocki zdobyły popularność na całym świecie. Co ciekawe, ich ceny dość znacznie różnią się od siebie w zależności od szerokości geograficznej. Zapewne niejeden rodzic zadawał sobie pytanie – Gdzie najtaniej kupię LEGO?
Najpopularniejsza zabawka na świecie? LEGO. Najlepsza zabawka na świecie? LEGO. Duńskie klocki od kilkudziesięciu lat są prawdopodobnie największym katalizatorem dziecięcego szczęścia. Bawią się nimi wszyscy. Nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Dorośli, którzy ze składania LEGO uczynili swoje hobby nazywani są AFOLami (ang. adult fan of LEGO). Klocki od lat wygrywają rankingi na najlepsze oraz najpopularniejsze zabawki.
Nie znam chyba nikogo, kto nie lubiłby LEGO. Akceptacja dla tych zabawek jest niezwykle powszechna. Wydaje mi się, że znajdują się na tym samym poziomie co pizza, lody czekoladowe, czy Adam Małysz. Nie znam nikogo u kogo budziłyby negatywne emocje. Nie dają powodów, aby ich nie lubić. Ostatecznie mogą za nimi nie przepadać niektórzy rodzice, ale to tylko dlatego, że za najfajniejsze zestawy klocków wciąż trzeba słono zapłacić.
Co ciekawe, cena LEGO różni się zależności od miejsca, w którym dokonujemy zakupu. Nie jest to szczególnie popularne rozwiązanie. Największe marki starają się raczej utrzymywać ceny na globalnym równym poziomie. Realna siła nabywcza pieniądza w danym kraju raczej nigdy nie jest kluczowym czynnikiem. Musi być wyłącznie ustalona w takiej wysokości, aby trafiała do swojej docelowej grupy odbiorców. Choć i z tym przecież bywa różnie, np. iPhone w USA był zawsze tańszy niż w Polsce. Wracając jednak do klocków, portal TheToyZone przeprowadził badania, w wyniku których doszedł do interesujących wniosków.
Gdzie za LEGO zapłacimy najmniej?
Okazuje się, że najmniej za LEGO zapłacimy w Belgii. Natomiast na drugim biegunie tego zestawienia znajduje się Argentyna. Te rozbieżności są o tyle zaskakujące, że argentyńskie PKB per capita wynosi 10.729,23 USD, zaś w przypadku Belgów jest to aż 51.767,79 USD. To oczywiście także wypadkowa olbrzymiej inflacji, która od lat trapi Argentynę. Wpływają na to także znacznie ograniczenia importowe.
Niewiele droższa od Belgii jest Dania, ojczyzna LEGO. W samej Europie ceny są dość stabilne i wyrównane, co jest typową cechą zintegrowanego rynku europejskiego. Jednak i tu zdarzają się spore różnice, dla przykładu LEGO na Cyprze będzie ponad trzy razy droższe od tego zakupionego w Belgii.
Jak w tym zestawieniu wypada Polska? Taniej możemy nabyć klocki u naszych południowych sąsiadów. W Czechach oraz Słowacji ceny będą nieco niższe niż w Polsce. Podobnie w Szwecji oraz na Litwie. Jednak w przypadku, gdybyśmy planowali kupować je za naszą zachodnią granicą, to zapłacimy więcej niż w Polsce. To samo w przypadku Ukrainy.
Zestawienie cen zostało dokonane na przykładzie najpopularniejszych zestawów klocków, ogólnodostępnych we wszystkich państwach. Dla przykładu, popularny w szczególności wśród fanów LEGO Star Wars zestaw Star Wars AT-AT 75313 w Belgii sprzedawany jest za ok 417 USD (ok. 1.845 PLN), natomiast w polskich sklepach jego regularne ceny zaczynają się od 3.199 PLN, a dochodzą do nawet 3.999 PLN, co jednoznacznie pokazuje, że za ten sam zestaw zapłacimy w Belgii ponad dwa razy mniej.