Wysyłasz aplikacje o pracę i cisza? Oto w czym może tkwić problem

Codzienne Praca Dołącz do dyskusji
Wysyłasz aplikacje o pracę i cisza? Oto w czym może tkwić problem

Któż z nas tego nie zna. Wysyłamy aplikację, jesteśmy przekonani, że jesteśmy idealnymi kandydatami na proponowane stanowisko i… nic. To problem większy niż nam się wydaje. A na ghostingu tracą i firmy, i pracownicy.

Zjawisko ghostingu jest znane przede wszystkim ze świata randkowania i relacji romantycznych. Oznacza sytuację, gdy ktoś nagle zrywa kontakt – i nie wiadomo właściwie dlaczego to się dzieje. Z najnowszego raportu firmy TRAFFIT wynika jednak, że zjawisko jest – niestety – coraz popularniejsze również w świecie korporacji.

Liczba kandydatów, którzy po złożeniu aplikacji na dane stanowisko nie otrzymali żadnej odpowiedzi, rośnie lawinowo. Jeszcze w 2022 r. było to 27 proc. Teraz – 38 proc.

Coraz więcej kandydatów też nie przechodzi pierwszego etapu rekrutacji. W 2022 r. było to i tak spore 61 proc. Teraz – aż 71,6 proc.

Ghosting na rynku pracy to problem nie tylko dla kandydatów

Czemu HR-owcy coraz gorzej traktują kandydatów? Po części na pewno wynika to z coraz gorszej sytuacji na rynku pracy w IT. Ogłoszeń jest coraz mniej, konkurencja o każde stanowisko jest coraz bardziej zacięta. Więc firmy mogą sobie po prostu coraz częściej pozwalać na „zapominanie” o aplikacjach.

Ale to tylko jedna strona medalu. Ghosting na rynku pracy szkodzi bowiem na tak naprawdę wszystkim stronom.

-„Wiele firm podjęło decyzje o wstrzymaniu rekrutacji i przeprowadzeniu zwolnień w 2023 roku, zarówno z powodu wyzwań ekonomicznych, jak i wprowadzenia sztucznej inteligencji. Ta trudna kombinacja większej liczby aktywnych kandydatów na rynku z mniejszą liczbą dostępnych
stanowisk, na które mogą aplikować, to według mnie przyczyna, dla której w 2024 roku obserwujemy większą liczbę kandydatów, którzy aplikują na
stanowiska, w których jeszcze nie mają doświadczenia” – tłumaczy CEO firmy TRAFFIT Adrian Wolak.

A to wszystko powoduje, że spirala problemów się nakręca. „W obliczu braku odpowiedzi ze strony firm, kandydaci
aplikują jeszcze intensywniej, często na pozycje, które nie pokrywają się z ich doświadczeniem i kompetencjami. To potęguje cały problem i sprawia,
że błędne koło nabiera rozpędu…” – wskazuje cytowana w raporcie Weronika Szatan z firmy Recruitment Devil.

Ghosting na rynku pracy jest niestety coraz częściej spotykany

Co na to poradzić? Pewnie wniosek jest mimo wszystko dość prosty. Kandydaci powinni bardziej selektywnie aplikować na stanowiska, a rekruterzy – mimo wszystko – znajdować czas, by odpowiadać na aplikacje, najlepiej choćby z minimalnym feedbackiem. Każdemu to wyjdzie na zdrowie.