REKLAMA
  1. Home -
  2. Codzienne -
  3. Wysyłasz aplikacje o pracę i cisza? Oto w czym może tkwić problem
Wysyłasz aplikacje o pracę i cisza? Oto w czym może tkwić problem

Któż z nas tego nie zna. Wysyłamy aplikację, jesteśmy przekonani, że jesteśmy idealnymi kandydatami na proponowane stanowisko i... nic. To problem większy niż nam się wydaje. A na ghostingu tracą i firmy, i pracownicy.

Jerzy Wilczek20.07.2024 12:20
Codzienne

Zjawisko ghostingu jest znane przede wszystkim ze świata randkowania i relacji romantycznych. Oznacza sytuację, gdy ktoś nagle zrywa kontakt - i nie wiadomo właściwie dlaczego to się dzieje. Z najnowszego raportu firmy TRAFFIT wynika jednak, że zjawisko jest - niestety - coraz popularniejsze również w świecie korporacji.

Liczba kandydatów, którzy po złożeniu aplikacji na dane stanowisko nie otrzymali żadnej odpowiedzi, rośnie lawinowo. Jeszcze w 2022 r. było to 27 proc. Teraz - 38 proc.

REKLAMA

Coraz więcej kandydatów też nie przechodzi pierwszego etapu rekrutacji. W 2022 r. było to i tak spore 61 proc. Teraz - aż 71,6 proc.

Ghosting na rynku pracy to problem nie tylko dla kandydatów

Czemu HR-owcy coraz gorzej traktują kandydatów? Po części na pewno wynika to z coraz gorszej sytuacji na rynku pracy w IT. Ogłoszeń jest coraz mniej, konkurencja o każde stanowisko jest coraz bardziej zacięta. Więc firmy mogą sobie po prostu coraz częściej pozwalać na "zapominanie" o aplikacjach.

REKLAMA

Ale to tylko jedna strona medalu. Ghosting na rynku pracy szkodzi bowiem na tak naprawdę wszystkim stronom.

-"Wiele firm podjęło decyzje o wstrzymaniu rekrutacji i przeprowadzeniu zwolnień w 2023 roku, zarówno z powodu wyzwań ekonomicznych, jak i wprowadzenia sztucznej inteligencji. Ta trudna kombinacja większej liczby aktywnych kandydatów na rynku z mniejszą liczbą dostępnych
stanowisk, na które mogą aplikować, to według mnie przyczyna, dla której w 2024 roku obserwujemy większą liczbę kandydatów, którzy aplikują na
stanowiska, w których jeszcze nie mają doświadczenia" - tłumaczy CEO firmy TRAFFIT Adrian Wolak.

REKLAMA

A to wszystko powoduje, że spirala problemów się nakręca. "W obliczu braku odpowiedzi ze strony firm, kandydaci
aplikują jeszcze intensywniej, często na pozycje, które nie pokrywają się z ich doświadczeniem i kompetencjami. To potęguje cały problem i sprawia,
że błędne koło nabiera rozpędu..." - wskazuje cytowana w raporcie Weronika Szatan z firmy Recruitment Devil.

Ghosting na rynku pracy jest niestety coraz częściej spotykany

REKLAMA

Co na to poradzić? Pewnie wniosek jest mimo wszystko dość prosty. Kandydaci powinni bardziej selektywnie aplikować na stanowiska, a rekruterzy - mimo wszystko - znajdować czas, by odpowiadać na aplikacje, najlepiej choćby z minimalnym feedbackiem. Każdemu to wyjdzie na zdrowie.

Dołącz do dyskusji

zobacz więcej:

Najnowsze
Warte Uwagi