Pracodawcy chcą wiedzieć, czy ich pracownicy dorabiają na boku. Jednocześnie większość z nich potępia dodatkową pracę

Praca Dołącz do dyskusji
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy ich pracownicy dorabiają na boku. Jednocześnie większość z nich potępia dodatkową pracę

Pracownicy etatowi zdają sobie sprawę z tego, że ich pracodawcy często chcą wiedzieć o nich jak najwięcej. Z najnowszych badań wynika także, że zatrudniający chcą posiadać dogłębną wiedzę o tym, czy i gdzie ich pracownicy wykonują dodatkową pracę. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim utrzymujący się w Polsce trend dorabiania na boku m.in. z przyczyn ekonomicznych.

Pracownicy wykonują pracę po godzinach, a pracodawcy bardzo by chcieli znać jej wszystkie szczegóły

Z najnowszego raportu Aplikuj.pl wynika, że ponad połowa pracodawców w Polsce chciałaby wiedzieć, w jaki sposób ich pracownicy wykonują dodatkowe zajęcia. Oczekują oni także, że prawo będzie im umożliwiać weryfikację dodatkowych form zarobku swoich pracowników. Badanie pokazuje nam także, że pomimo stopniowej poprawy warunków życia w Polsce, aż 78 proc. pracowników bierze dodatkowe zlecenia po to, aby poprawić swoją sytuację materialną.

Co ciekawe, pracodawcy nie wykazują chęci zrozumienia tego stanu rzeczy. 39 proc. z nich oceniło tego typu zjawisko w sposób negatywny. Pozytywnie o zjawisku dorabiania do etatu przez pracowników wypowiadało się tylko 28 proc. pracodawców. Nie lepiej wygląda także zdanie pracodawców o firmie, w której pracownicy dorabiają na boku. 56 proc. właścicieli przedsiębiorstw zgodziło się z twierdzeniem, że wykonywanie dodatkowej pracy przez pracowników ma niekorzystny wpływ na reputację danej firmy. Pracodawcy obawiają się także, że na skutek wykonywania dodatkowych czynności, pracownicy będą mniej efektywni w swojej głównej pracy etatowej. Dodatkowo niepokój u pracodawców budzi możliwość wykonywania dodatkowych zajęć przez pracowników w czasie pracy.

Pracownik często nie informuje przełożonego o dodatkowej pracy. Powodem jest przede wszystkim atmosfera w firmie i brak wzajemnego zaufania

Eksperci zauważają także, że pracownicy często nie decydują się na informowanie swoich pracodawców o tym, że wykonują dodatkową pracę na boku. Wynika to przede wszystkim z relacji panujących w firmie i atmosfery wzajemnej nieufności na linii pracodawca-pracownik. Niestety, ale eksperci w raporcie Aplikuj.pl przyznają, że w polskich warunkach często pracownicy nie decydują się na szczerość, a ukrywanie wykonywania dodatkowej pracy jest powszechne.

Warto także wiedzieć o tym, że polskie prawo nie zabrania podejmowania dodatkowego zajęcia poza główną pracą etatową, o ile w umowie nie znalazły się zapisy np. o zakazie konkurencji. Dodatkowe zajęcie nie może także naruszać innych zapisów, trwającej w danej chwili umowy o pracę