Przeciągające się w nieskończoność procesy rekrutacyjne to wciąż zmora wielu polskich firm. A to pociąga za sobą określone konsekwencje

Firma Praca Dołącz do dyskusji
Przeciągające się w nieskończoność procesy rekrutacyjne to wciąż zmora wielu polskich firm. A to pociąga za sobą określone konsekwencje

W obecnej chwili wiele firm poszukuje pracowników, ale osoby aplikujące na różne stanowiska, a także przedstawiciele firm narzekają na zbyt przewlekłe procesy rekrutacyjne. Niestety, istnienie tego typu zjawiska na polskim rynku pracy jest również potwierdzone profesjonalnymi badaniami. Swoje zdanie na temat tego problemu wypowiadają także rekruterzy, sugerujący, aby rekrutacja na konkretne stanowiska była o wiele krótsza. Jednak skracanie czasu jej trwania ma także inny cel.

Przewlekłe procesy rekrutacyjne to niestety codzienność wielu polskich firm

Wyższe koszty prowadzenia działalności, a także rosnąca szybko płaca minimalna, zmusza firmy do szukania optymalizacji swojego działania. Wielu przedsiębiorców chce przeciwdziałać problemowi absencji w pracy, inni zaś szukają problemu firmy w przeciągających się rekrutacjach. Z raportu eRecruiter „Efektywność rekrutacji 2023” wynika, że problem ten jest poważny i dotyczy bardzo dużej części firm w Polsce. Co gorsza, tylko mniej niż jedna trzecia rekruterów i osób pracujących w dziale HR polskich firm deklaruje, że długość firmowych procesów rekrutacyjnych jest optymalna. O tym problemie mówiła Katarzyna Trzaska z eRecruiter:

Z naszego doświadczenia wynika, że powody bywają złożone, jednak w wielu sytuacjach trudnością okazuje się dopasowanie kandydata do stanowiska – i nie chodzi wyłącznie o kompetencje twarde, wiedzę czy doświadczenie kandydata, ale także o dopasowanie do zespołu i kultury organizacji pod względem cech osobowości, umiejętności miękkich, wyznawanych wartości czy preferencji dotyczących wizji pracy i możliwości rozwoju.

Badanie pokazuje także, że za taki stan rzeczy odpowiada często czynnik ludzki

Aż 60 proc. respondentów w badaniu eRecruiter wskazało na spotkania z kandydatami jako element najbardziej zaburzający płynność rekrutacji w firmach. Respondenci wskazywali także na komunikację z menedżerami czy selekcję przesyłanych do firmy aplikacji jako czynniki hamujące proces rekrutacyjny. Rozwiązaniem tego problemu może być przede wszystkim stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Eksperci z firmy eRecruiter sugerują pracodawcom korzystanie z systemów ATS, a także ekosystemu rekrutacyjnego. Jednym z plusów nowoczesnych rozwiązań w rekrutacji jest przede wszystkim możliwość publikowania ogłoszenia o pracę w wielu miejscach jednocześnie. Eksperci apelują także do rekruterów i pracodawców o zwracanie większej uwagi na automatyzację procesu rekrutacji. W ten sposób możliwe stanie się nie tylko jej usprawnienie, ale także dotarcie do najlepszych kandydatów. Automatyzacja procesu rekrutacyjnego może dać pole do większego skupienia się na komunikacji z kandydatem.