Godziny dla seniorów funkcjonują już od dłuższego czasu – i większość osób uważa, że ich wprowadzenie było pozbawione większego sensu. Sprzedawcy jednak odmawiają młodszym osobom sprzedania towaru między godz. 10 a 12. Czy jednak godziny dla seniorów obowiązują też w wigilię? Do której maksymalnie będą mogły być otwarte duże sklepy?
Godziny dla seniorów w wigilię. Czy 24 grudnia też obowiązują?
Godziny dla seniorów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, muszą być respektowane przez część sklepów (i ich klientów) od poniedziałku do piątku, między godz. 10 a 12. W tym czasie zakupy zrobią wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Godziny dla seniorów obowiązują m.in. w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach czy na poczcie. Wbrew pozorom jednak np. sklepy meblowe czy budowlane wcale nie muszą wprowadzać u siebie takiego ograniczenia. Mimo to część podmiotów, których nie obowiązują godziny dla seniorów, i tak decydują się na ich respektowanie.
Czy godziny dla seniorów będą obowiązywać jednak w wigilię 2020? Dla wielu Polaków, którzy zakupy planują zrobić dopiero jutro, mógłby to być spory problem. Rządzący jednak (wyjątkowo) to przewidzieli i postanowili wprowadzić wyjątek. W uzasadnieniu do obowiązującego rozporządzenia możemy przeczytać, że z uwagi na skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 proponuje się rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu.
Do której godziny będą otwarte sklepy w wigilię?
Przy okazji zresztą warto wspomnieć, że największe sieci handlowe zamkną jutro sklepy wyjątkowo wcześnie. Biedronka, Lidl, Tesco, Auchan, Netto, Kaufland i Carrefour mają być otwarte jedynie do godz. 13:00. Z kolei Dino – do 13:30. Polacy nie powinni jednak liczyć na to, że pozostałe sklepy będą otwarte znacznie dłużej. To, do której sklepy są otwarte w wigilię reguluje ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy
W dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych:
1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
2) powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem
– po godzinie 14.00 są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6.
Po godz. 14 zakupy zrobimy więc jedynie na stacjach benzynowych lub w małych punktach, które obsługuje sam właściciel. Warto jednak nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę – także przez wzgląd na osoby, które pracują w handlu w tym dniu.
A po świętach… powrót do godzin dla seniorów
Polacy nie mają jednak co liczyć na to, że rządzący zdecydowali się na zniesienie godzin dla seniorów kolejnym rozporządzeniem. Obostrzenie nadal będzie obowiązywać, chociaż już od dłuższego czasu ze wszystkich stron (konsumenci, sprzedawcy, organizacje zrzeszające biznes, część polityków, media) docierają głosy, że w praktyce godziny dla seniorów po prostu się nie sprawdzają. Większość osób uprawnionych do zakupów między godz. 10 a 12 woli przyjść do sklepu wcześniej lub później. Mimo to rząd nie zdecydował się w tej kwestii na zmiany.