[FILM DNIA] Gra o Tron piracona na potęgę. Ten film ilustruje, jak pobierają ją internauci na całym świecie

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji (83)
[FILM DNIA] Gra o Tron piracona na potęgę. Ten film ilustruje, jak pobierają ją internauci na całym świecie

Gra o Tron Sezon 7 nie ma szczęścia. Najpierw jeden z odcinków wykradli piraci (ponoć już aresztowani), następnie Gra o Tron S07E06 została sama niefortunnie upubliczniona przez HBO. Ale zupełnie niezależnie od tych wieści, warto pamiętać, że to jedna z najchętniej piraconych produkcji telewizyjnych w historii. 

Serial Gra o Tron online można oglądać od paru lat. Większość z nas może ją oglądać w telewizji, a jeśli ktoś wkroczył już w XXI wiek, to może robić to nawet za pośrednictwem internetu – wystarczy uzyskać dostęp do usługi HBO GO. Ale i tak wiele osób na całym świecie decyduje się na to, by tę popularną produkcję telewizyjną obejrzeć w mniej legalny sposób. Albo za pośrednictwem stron strumieniujących, na które seriale wgrywane są z naruszeniem prawa autorskiego, albo przy użyciu sieci P2P, takich jak chociażby torrent.

Gra o Tron online jest piracona na potęgę

I właśnie ten ostatni protokół postanowiła prześledzić grupa alpha60 project, która za pośrednictwem swojego oprogramowania zbadała 72 torrenty opublikowane w sieci, krótko po premierze jednego z odcinków Gry o Tron. Wykorzystywane w transmisjach adresy IP pozwoliły z kolei na pozyskanie informacji o geograficznym położeniu osób, które zdecydowały się zaopatrzyć w serial w ten niezbyt legalny sposób.

Rank City
1 Seoul, Rep. of Korea
2 Athens, Greece
3 São Paulo, Brazil
4 Guangzhou, China
5 Mumbai, India
6 Bangalore, India
7 Shanghai, China
8 Riyadh, Saudi Arabia
9 Delhi, India
10 Beijing, China
11 Pune, India
12 Cairo, Egypt
13 Dublin, Ireland
14 Chennai, India
15 Toronto, Canada
16 Kolkata, India
17 Rio De Janeiro, Brazil
18 Chengdu, China
19 Islamabad, Pakistan
20 Nanjing, China
21 Istanbul, Turkey
22 Dallas, USA
23 London, UK
24 Singapore
25 Amsterdam, Netherlands

No cóż, nawet nasza Warszawa nie załapała się do 25-tki najbardziej piracących miast. I choć przegrać z gęsto zaludnionym Seulem, Bombajem czy Szanghajem to nie wstyd, to warto zauważyć, że na drugim miejscu w rankingu znaleźli się Ateńczycy. A tych jest stosunkowo nie dużo, pod względem ludności mieliby problem z załapaniem się do pierwszej trójki polskich miast!

Uważaj, bo oglądanie wycieku odcinka Gra o Tron S07E06 jest o wiele bardziej nielegalne, niż zwykle

Taki wynik można by było tłumaczyć wykorzystaniem jakiegoś prowadzącego do Grecji VPN, ale prawdę powiedziawszy nie kojarzę, by jakaś instytucja tego typu szczególnie mocno kojarzyła mi się z Atenami, a i autorzy raportu nie wskazują na podobną relację. Poniżej możemy obejrzeć graficzne zilustrowanie tego typu zależności na mapie pochodzącej z serwisu YouTube.

Fot. tytułowa: Gra o Tron online // materiały HBO