Najwięcej uwagi poświęca się obecnie trzem formom pomocy dla przedsiębiorców (zwłaszcza samozatrudnionych). Chodzi o zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe czy pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców. O pomoc można jednak starać się również z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Gwarancje de minimis z BGK: forma wsparcia zarówno dla mikro- i małych firm jak i średnich przedsiębiorstw
Mikrofirmy, ale też małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się o gwarancje de minimis z BGK. Ze względu na epidemię – na warunkach korzystniejszych niż do tej pory. Wcześniej maksymalna wysokość gwarancji wynosiła 60 proc. kwoty kredytu, natomiast obecnie – 80 proc. Nie zmienia się jednak przy tym maksymalna wysokość gwarancji. Pozostaje ona na poziomie 3,5 mln zł, co jednak nie powinno stanowić żadnego znaczącego ograniczenia dla firm ubiegających się o gwarancję. BGK nie będzie też w czasie epidemii pobierać prowizji od udzielanej gwarancji.
Czym są gwarancje de minimis z BGK? To forma pomocy na zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. To oznacza, że przedsiębiorca, który ze względu na krótką historię kredytową lub brak wystarczającego pokrycia w majątku nie mógłby samodzielnie zaciągnąć większego zobowiązania, dzięki temu rozwiązaniu ma taką możliwość. Inną zaletą jest obniżenie całkowitego kosztu kredytu – dzięki np. niższej marży czy prowizji. Należy jednocześnie pamiętać, że gwarancje de minimis nie są żadną formą dopłaty. Mimo to wielu przedsiębiorców obecnie decyduje się na skorzystanie z tej formy pomocy – kredyt może pomóc utrzymać płynność finansową firmy, zwłaszcza do momentu otrzymania subwencji z tarczy finansowej.
Inne programy pomocowe z BGK dla mikro, małych i średnich firm
Przedsiębiorcy mogą też ubiegać się o kredyt na innowacje technologiczne. Obecnie wydłużono nabór wniosków do 24 czerwca, a termin podpisania umowy kredytowej – z 30 do 60 dni. Firmy będą mieć też więcej czasu na dostarczenie dokumentacji środowiskowej (będą musiały to zrobić w ciągu 12 miesięcy).
Oprócz tego przedsiębiorcy mogą również wnioskować o pożyczki płynnościowe z programu Inteligentne Wsparcie . Warto wiedzieć, że firmy w ramach programu skorzystają z zerowego oprocentowania i półrocznej karencji w spłacie.
Zmian dokonano także w programie Pierwszy Biznes – wsparcie w starcie. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli zawiesić spłatę pożyczki nawet do 6 miesięcy i wydłużyć okres karencji o pół roku. Okres spłaty będzie mógł zostać wydłużony o 12 miesięcy.
Kredyty i pożyczki nie są tak atrakcyjne jak dopłaty i subwencje, ale to właśnie dzięki nim część firm przetrwa
Nie ma żadnych wątpliwości, że wiele firm będzie musiało zaciągnąć zobowiązanie finansowe, by móc dalej funkcjonować i wypłacać pensje swoim pracownikom. Z tego względu przedsiębiorcy, którzy w ograniczonym stopniu będą mogli skorzystać z form pomocy oferowanych na mocy tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej, mogą starać się o pożyczki z BGK na korzystnych warunkach. Dodatkowo wiele wskazuje na to, że rozwiązania pomocowe z BGK będą jeszcze rozszerzane (np. o system dopłat do oprocentowania kredytów). Szczegóły będą jednak znane w momencie, gdy rządzący opublikują projekt tarczy antykryzysowej 3.0.