Na dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili harmonogram odmrażania gospodarki. Wiadomo już, jakie branże w pierwszej kolejności mogą liczyć na otwarcie.
Już na poprzedniej konferencji minister zdrowia zapowiedział, że 28 kwietnia zostanie przedstawiony harmonogram odmrażenia gospodarki – ze wstępnymi datami. Minister zaznaczył jednocześnie, że Polacy nie powinni liczyć na dodatkowe luzowanie obostrzeń przed majówką – rządowi od początku zależało na tym, by maksymalnie ograniczyć mobilność społeczeństwa w długi weekend wolny od pracy.
Dziś rano minister zdrowia poinformował też, kiedy wracamy do otwartych szkół – 4 maja zakończy się nauczanie zdalne w całej Polsce. Dodatkowo, oprócz harmonogramu odmrażania poszczególnych branż, zapowiedział, że na konferencji rząd zdradzi, kiedy wracamy do otwartych szkół dla wszystkich uczniów.
Jeszcze wcześniej minister zdrowia obiecywał również, że po weekendzie majowym odmrożone zostaną instytucje kultury – czyli m.in. muzea i galerie sztuki.
Harmonogram odmrażania gospodarki. W pierwszej kolejności – edukacja i handel
Jak na konferencji potwierdził premier Morawiecki, dane epidemiologiczne dają podstawy do ostrożnego optymizmu – średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w całym kraju osiągnęła 21,8. Podkreślił jednocześnie, że harmonogram odmrażania gospodarki będzie zależał od dalszego przebiegu epidemii – może się zatem zdarzyć, że rząd (jeśli sytuacja się pogorszy) opóźni realizację poszczególnych punktów z harmonogramu.
Jeśli chodzi z kolei o sam harmonogram, to:
- od 1 maja zwiększa się limit osób, które mogą przebywać w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – oprócz tego możliwe będzie również uprawianie sportu w obiektach zamkniętych (czyli basenach i obiektach krytych) – ale tylko dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży (przy obłożeniu 50 proc.)
- od 1 maja otwarte będą też salony fryzjerskie, kosmetyczne i urody w całym kraju
- od 4 maja wraca handel detaliczny w reżimie sanitarnym – otwierają się galerie handlowe, a także sklepy meblowe i budowlane ( w reżimie sanitarnym), oprócz tego otwarte zostaną też instytucje kultury (galerie sztuki i muzea) – oczywiście w reżimie sanitarnym. W obu przypadkach limit wynosi 1 osoba na 15 m2,
- 4 maja uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej wracają do nauki stacjonarnej (w całej Polsce)
- 8 maja otwarte zostaną hotele – przy obłożeniu 50 proc. miejsc (i z zamkniętą strefą wellnes i restauracyjną)
- od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu – ale tylko jeśli wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców spadnie poniżej 15
- od 15 maja otworzą się też kina i teatry – ale na otwartym powietrzu (przy 50 proc. obłożenia miejsc),
- od 15 maja będą mogły odbywać się również imprezy okolicznościowe na zewnątrz – w tym komunie i wesela (limit do 25 osób), otwarte zostaną też ogródki gastronomiczne (w ścisłym reżimie sanitarnym i przy zachowaniu dystansu między stolikami)
- 15 maja uczniowie klas 4-8 oraz uczniowie szkół średnich przejdą na nauczanie hybrydowe
- od 29 maja otworzy się też gastronomia – przy obłożeniu 50 proc. miejsc, dodatkowo zwiększy się limit osób mogących brać udział w imprezach okolicznościowych na zewnątrz (do 50 osób)
- od 29 maja otwierają się kina i teatry (wszystkie) przy obłożeniu do 50 proc. miejsc,
- od 29 maja otwierają się też siłownie, klub fitness i solaria (przy limicie 1 osoba na 15 m2), z kolei obiekty kryte i baseny będą już dostępne dla wszystkich – przy obłożeniu do 50 proc. miejsc (razem z widownią)
- 29 maja do szkół powrócą też wszyscy uczniowie.
Należy pamiętać, że harmonogram może się jednak zmieniać – w zależności od sytuacji epidemiologicznej.